Gorzkie Żale eucharystyczną modlitwą wiernych

Fot. Radio Fiat/BNO

Wierni z parafii św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie uczestniczyli w niedzielę, 18 lutego w nabożeństwie Gorzkich Żali. To jedna z modlitw odprawianych w czasie Wielkiego Postu. Ma ona długą historię w Kościele Katolickim i najczęściej przybiera formę nabożeństwa eucharystycznego.

Z jednej strony opiera się na motywach Jutrzni w formie praktykowanej w XVIII wieku, z drugiej zaś – zawiera pewne elementy średniowiecznych pasyjnych misteriów liturgicznych. Więcej o charakterystycznym dla Wielkiego Postu Nabożeństwie mówił ks. Mariusz Bakalarz.

– To nabożeństwo pewnie w żadnym innym okresie tak by nie brzmiało, jak teraz, gdy od Środy Popielcowej, aż po Triduum Paschalne wpatrujemy się w Tajemnicę Krzyża. Jest w tym pewien paradoks, ponieważ właśnie w niedzielę, która sama w sobie nie jest dniem pokuty, to właśnie tego dnia sprawujemy w parafiach to nabożeństwo, zwykle po południu przed Najświętszym Sakramentem. Nabożeństwo to jest nieco archaiczne, zarówno w swoim języku, układzie, jak i kompozycji – powiedział.

Wielki Post, w czasie którego możemy uczestniczyć w nabożeństwach Gorzkich Żali, nie narzuca wiernym postanowień czy ograniczeń. Bóg nie zaprasza nas w tym okresie do umartwień, a do refleksji, nawrócenia i wyjścia naprzeciw Jego Miłości.

– W I Niedzielę Wielkiego Postu czytana jest zawsze Ewangelia o wyjściu Jezusa na pustynię. To wyjście na pustynię jest pewnym symbolem wyjścia człowieka na pustynię własnego serca. Może nie mamy tego komfortu, że możemy wyjść rzeczywiście fizycznie na pustynię, tak jak na Pustynię Judzką, gdzie mamy spokój od innych ludzi. To pustynia własnego serca, która jest tą najtrudniejszą, na którą człowiek wychodzi, żeby paradoksalnie spotkać siebie i Boga – dodał ks. Mariusz Bakalarz.

Nabożeństwo Gorzkich Żali poza długą historią, ma swoje fundamenty w Polsce, o czym mówił ks. Łukasz Połacik, proboszcz parafii św. Kazimierza w Częstochowie.

– Jest to nabożeństwo, które zaczęli ojcowie-misjonarze z Warszawy w bardzo znanym kościele Świętego Krzyża przy krakowskim Przedmieściu. Tam 13 marca 1707 roku po raz pierwszy odprawiono Gorzkie Żale, zwane wtedy bardziej jako Snopek Mirry. Przyjęło się ono w naszej pobożności oraz w całej Polsce – powiedział proboszcz parafii.

Gorzkie Żale to, obok Drogi Krzyżowej, główne nabożeństwo Wielkiego Postu. Duże zasługi w jego propagowaniu mają misjonarze św. Wincentego a Paulo, dzięki misjom ludowym i kierowaniu znaczną częścią seminariów duchownych. Gorzkie Żale niezwykle szybko rozpowszechniły się po całej Polsce i wszędzie tam, gdzie biły polskie serca.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Gorzkie Żale eucharystyczną modlitwą wiernych

Skip to content