Pod hasłem „Blask Prawdy – Święty Jan Paweł II”, po latach przerwy ponownie w Częstochowie odbywają się różnego rodzaju wystawy, pokazy, spektakle czy konferencje w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej. To już jedenasta edycja wydarzenia organizowanego od 2003 roku. Honorowym patronatem objęli je abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze.

Rozpoczęte w Dzień Papieski (15 października) Dni Kultury Chrześcijańskiej znajdują się na półmetku. Za uczestnikami jest już kilka konferencji, wykładów, projekcji filmów oraz koncertów, a na najbliższy piątek w auli Instytutu NIEDZIELA zaplanowano kolejne, ciekawe spotkanie tym razem z prof. Wojciechem Roszkowskim, o którym więcej mówi ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA:

Poprzez spotkania z różnymi osobami, poprzez koncerty, pokazy filmów, pokazujemy bogactwo tego, co nazywamy kulturą chrześcijańską, kulturą inspirowaną przede wszystkim wartościami wypływającymi z Ewangelii. Zarówno mówimy o muzyce, o sztuce w różnych jej wymiarach, ale także o twórczości pisarskiej. W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, Instytut Niedziela, który także włącza się w ich organizację – patronuje medialnie, zaprasza do spotkania z profesorem Wojciechem Roszkowskim. Profesor Wojciech Roszkowski to znany i uznany polski historyk, pisarz, człowiek w ostatnich latach znany przede wszystkim z autorstwa podręcznika do nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość. Wielką zaletą pióra profesora Wojciecha Roszkowskiego jest to, że o rzeczach trudnych, skomplikowanych i wielkich potrafi mówić w sposób prosty i przystępny. O tym można się przekonać zarówno słuchając jego wykładów, jak i czytając jego książki, artykuły czy opracowania.

Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim związane z promocją książki „Historia i Teraźniejszość 1980–2015” i jak zapewnia ks. Mariusz Bakalarzchoć jest to podręcznik, to wartości w nim zawarte skierowane są nie tylko do uczniów… -:

Przedmiot nazwany “Historia i Teraźniejszość” to przedmiot nowy. Większość z nas nie miała okazji do tego, by spotkać się ani z tym przedmiotem, ani też z podręcznikiem. Ale podręczniki mają to do siebie, że w bardzo syntetyczny, prosty sposób przekazują zasób wiedzy. Warto więc sięgnąć do tego podręcznika. Nie jest on przeznaczony wyłącznie dla uczniów, którzy mają z niego korzystać podczas zajęć szkolnych, ale także dla każdego z nas. Myślę, że to ciekawa lektura, wydana w nowoczesny sposób, w bardzo przystępny sposób napisana i bardzo syntetycznie pokazująca zawiłość najnowszej historii Polski, ale i naszej współczesności. Myślę, że każdemu, kto do niego sięgnie, pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy obecnie.

Początek spotkania autorskiego zaplanowano na godzinę 17:00 w auli Instytutu NIEDZIELA przy ul. 3 maja 12. Podczas popołudnia z autorem podręcznika „Historia i Teraźniejszość” uczestnicy będą mogli zadawać pytania oraz uzyskać dedykacje na pierwszych stronach książek profesora Roszkowskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Skip to content