Jasnogórskie dziękczynienie za plony

Czas Dożynek to niewątpliwa okazja do podziękowania rolnikom za cały trud włożony w prace na roli, dla dobra społeczeństwa i jego dobrobytu. Jasnogórskie Dożynki trwające od 2 do 3 września pod hasłem „Do Maryi Matki Kościoła” uroczyście zakończono Mszą św. o godz. 11.00, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk.

Bp Leszek Leszkiewicz mówi o ogromnym rokrocznym dziękczynnym czasie za plony oraz ciężką pracę rolników:

– Co roku te dwa dni, które tutaj na Jasnej Górze rolnicy spędzają, to jest jedno wielkie dziękczynienie za to, co jest owocem Błogosławieństwa Bożego i pracy. Co roku za to dziękujemy i prosimy jednocześnie, na pierwszym miejscu za człowieka, bo bez człowieka by nie było tego wszystkiego i prosimy Pana Boga, żeby dał nam taką łaskę, taki dar, żebyśmy się po prostu lubili, żebyśmy budowali relacje, poszerzali je, żeby drugi człowiek nigdy nie był dla nas kimś obcym, ale odnajdowali jako bracia i siostry. I to jest taki piękny czas tych dwóch dni i pochwalenia się owocami. Rzeczywiście jest się czym pochwalić i tutaj jest taka duma, że to się nam udało i to jest owoc pracy rolników. Blisko ołtarza rozmawiamy z Panem Bogiem, a dzisiaj w czasie Mszy św. było bardzo wielu ludzi, którzy przyjęli komunię świętą. To jest największe „dziękuję”, ale także setki tysiące ludzi, którzy rozmawiali z Matką Bożą. Kaplica przez te dwa dni była cały czas pełna i to, co zostało wypowiedziane, jest tajemnica, ale niech za to Pan Bóg też będzie uwielbiony.

Robert Telus, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumował Mszę św., jako sposób podziękowania dla rolników za wszelkie trudy i kultywowanie wiary oraz waży historyczny aspekt Jasnej Góry:

– Msza św. Dożynkowa, to tutaj była cała Polska w stolicy duchowej, przy tronie Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej, Królowej Polski. Zebrali się rolnicy, żeby podziękować za trud. My również jako przedstawiciele rządu, ja jako minister, ale również byli tutaj z nami przedstawiciele Pana Prezydenta, mogliśmy przy tej okazji podziękować naszym rolnikom za ich trud, poświęcenie, wartości, które przedstawiają i za miłość do ojczyzny, do ziemi. Za kultywowanie wiary, że zabezpieczają nam wszystkim Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. To jest piękne miejsce, w którym przez całą historię Polacy przybywali, aby prosić, ale i dziękować. My dzisiaj też dziękujemy. Ale tu również z tego miejsca symbolicznie wyjeżdżam do Hiszpanii na spotkanie ministrów rolnictwa. Jadę po to, żeby przekonywać dalej, że 15 września jest datą tylko i wyłącznie polityczną, nie merytoryczną, że chcemy przedłużenia, domagamy się przedłużenia, żądamy od Unii Europejskiej przedłużenia tego terminu do końca roku.

Bp Piotr Sawczuk podczas homilii przyrównał sadzenie ziaren przez rolnika do pewnej formy obietnicy i nadziei w sercu:

– Każdy rolnik, który wrzuca ziarno w ziemię, doświadcza czegoś na kształt obietnicy. Nosi w swoim sercu nadzieję, że na sienie przyniesie obfity plon. Tymczasem Jezus mówi, jeśli ziarno wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie tylko samo. Ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity.

Bp Sawczuk w nawiązaniu do oddanej pracy na roli zwrócił szczególną uwagę na rodzinę Ulmów, która bardzo dobrze wypełniła słowa Boże, znając wartość ziarna oraz potrzebę pomocy bliźniemu:

-Za tydzień będziemy w naszej ojczyźnie przeżywać wyniesienie na ołtarze Wiktorii i Józefa Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci. To polskie, chłopskie małżeństwo bardzo dobrze wypełniło przywołane słowa. Znając wartość ziarna, pracy na roli, w otwartości na życie przychodzących na świat dzieci, wykazali się podziwu godną i heroiczną postawą. Wypełnili bowiem w warunkach zagrożenia życia całej rodziny słowa „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”. Oraz „Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swoje życie z mego powodu, ten je znajdzie”. Przykład świętości ich życia pokazuje, jak Polska wieś potrafiła i nadal potrafi, pielęgnować nie tylko najpiękniejsze tradycje, ale przede wszystkim żywą wiarę i miłość do bliźniego, który jest odrzucony, pozbawiony środków do życia i prześladowany. Jest to miłość i wiara karmiona nadzieją życia wiecznego, które sprawiają, że człowiek nie cofa się przed największą nawet ofiarą.

Jasnogórskim Dożynkom, już po raz XXII towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza, będąca również okazją do przybliżenia historii rodziny Ulmów wystawą „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”, autorstwa dr. Mateusza Szpytma.

 

Posłuchaj homilii bp. Piotra Sawczuka tutaj

EG
Galeria: Radio Fiat

 

Jasnogórskie dziękczynienie za plony 03.09.2023 r.

Skip to content