Fot. Radio Fiat

29 października 1950 roku miało miejsce poświęcenie Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie. Dokonał tego bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej. Katedra sięga swoją historią 1901 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę, kończąc ją w roku 1927.

Świętując 73. rocznicę poświęcenia Bazyliki, wspólnota parafii św. Rodziny uczestniczyła w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo. Duchowny wskazał, że bazylika stanowi jedno z ważniejszych miejsc archidiecezji częstochowskiej, będąc matką wszystkich jej kościołów.

– Ten kościół jest budowany łaską Boga i w Duchu Świętym, ale też poprzez konkretne zaangażowanie serc i odpowiedzialność ludzi, pasterzy, i wszystkich księży, którzy wspomagają biskupów, osoby życia konsekrowanego, czy wiernych świeckich, którzy tutaj przybywają. Archikatedra jest matką wszystkich kościołów diecezjalnych, dlatego też każdy ma tutaj miejsce i prawo, aby umocnić się w wierze poprzez pośrednictwo naszych patronów, a zwłaszcza świętej rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa – mówił abp. Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski przypomniał, że jako chrześcijanie tworzymy społeczność Kościoła, pozostając częścią tego świata. Dodał też, że oddzielenie od Wspólnoty odbywa się w porządku duchowym, a nie socjologicznym czy politycznym.

– […] Kościół i świat, Kościół i człowiek wzajemnie się potrzebują i dopełniają. Jest to bowiem przez Chrystusa i w Chrystusie zapotrzebowanie duchowe i zbawcze. Mówił o tym dzisiaj do nas św. Paweł Apostoł w pierwszym liście do Koryntian: Jesteście Bożą budowlą. Jesteście świątynią Boga, zamieszkaną w Duchu Świętym […] – głosił.

Początkowo kościół, później bazylika – powstała po tym, jak w 1884 roku proboszcz jedynej wówczas częstochowskiej parafii św. Zygmunta (ks. Michał Nowakowski), zdał sprawę bp. Aleksandrowi Bereśniewiczowi, że jeden kościół jest niewystarczający dla ciągle zwiększającej się ludności Częstochowy. – Początkowo planowano rozbudowę kościoła św. Zygmunta, jednak ostatecznie zdecydowano się na utworzenie nowej parafii (pierwszej w Polsce i drugiej w Europie) pod wezwaniem Świętej Rodziny – przybliżył jej proboszcz, ks. Włodzimierz Kowalik i dodał: – Dziś w kazaniach wspominamy krótką historię tej świątyni, która zrodziła się z potrzeby serca i zapewnienia miejsca na modlitwę dla tutejszych mieszkańców, których z roku na rok przybywało. Nie mieścili się oni w kościele św. Zygmunta, a nie było innej parafii. Stąd zrodziła się potrzeba, uzyskano pozwolenie i posadowiono ten kościół właśnie w tym miejscu. Najpierw przynależał do parafii św. Zygmunta, dopiero kiedy powstała w 1917 roku parafia św. Rodziny, świątynia ta stała się kościołem parafialnym. Gdy w 1925 roku powstała diecezja, to kościół ten stał się katedrą diecezjalną.

W 2020 roku zakończyła się kompleksowa renowacja katedry, obejmująca m.in. renowację dachu, elewacji zewnętrznej, i zabytkowych schodów. Wewnątrz budowla otrzymała zupełnie nowe ogrzewanie, posadzkę oraz nagłośnienie.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Katedra matką kościołów

Skip to content