Ks. Andrzej Kuliberda: św. Stanisław BM przypomina o powołaniu do świętości

W niedzielę 8 maja parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie obchodziła wspomnienie swojego patrona. Podczas Mszy św. homilie głosił ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Dla ks. Jacka Michalewskiego, proboszcza parafii, św. Stanisław BM jest wzorem wierności i ofiarnego kapłaństwa, a dzień wspomnienia patrona to wyjątkowy czas dla wspólnoty:

-Przeżywamy w naszej parafii odpust, ku czci św. Stanisława BM, pasterza, który oddał swoje życie za owce. On jest dla nas piękny przykładem życia. Pomimo tego, że popadł w konflikt z królem cały czas walczył o to co jest piękne i ewangeliczne.

Ks. Andrzej Kuliberda, zapytany o św. Stanisława BM, podkreślił powszechność powołania do świętości:

Św. Stanisław przypomina nam o powołaniu do świętości. Jak mówi liturgia słowa: to świętość jest przede wszystkim darem ze strony Pana Boga. W dzisiejszym czytaniu słyszymy o tych, którzy są w niebie, którzy opłukali swoje szaty we krwi baranka. Ta łaska dana przez Boga domaga się od nas współpracy. Współpracujemy, wtedy kiedy Boga słuchamy. Miłość do Boga to pierwsze przykazanie i teraz sprawdza się to poprzez miłość do drugiego człowieka, w kontekście wojny w Ukrainie. Wracając do św. Stanisława nasze czyny miłosierdzia nie tyczą się tylko ciała, ale i duszy. Musimy napominać grzeszących, a św. Stanisław jest dla nas przykładem. On zapłacił najwyższą cenę, abyśmy się nie bali napominać. W tym miesiącu można wskazać jeszcze jeden czynnik, którym są nabożeństwa do Matki Bożej, a istotą ich jest naśladowanie cnót Maryi.

Ks. Andrzej Kuliberda przypomniał, że wspomnienie św. Stanisława BM zbiegło się w tym roku z Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczynającą tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.

-Nasze dzisiejsze świętowanie wypada w Niedzielę Dobrego Pasterza. Rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania. Jezus przedstawia się nam jako dobry pasterz przez to, że oddaje życie za nas. Zawsze trzeba w sposób pełny przyjmować przekaz biblijny. Nie zapominajmy, że do owczarni Chrystusa należą Ci, którzy go słuchają. Takie jest przesłanie dzisiejszej ewangelii.

Galeria: Odpust w parafii św. Stanisława BM w Częstochowie, 8.05.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content