Po raz szósty na Jasnej Górze spotkali się mężczyźni, dokonując symbolicznego ,,oblężenia” klasztoru. Pielgrzymka mężczyzn już na stałe wpisała się do tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę.

Dzisiejsze czasy stanowią ogromne wyzwanie dla mężczyzn, nie bez powodu bowiem mówi się o tzw. ,,kryzysie męskości” i ,,kryzysie ojcostwa”. Więcej na ten trudny temat mówi bp Krzysztof Włodarczyk:

Aby wdrożyć oba terminy, trzeba nawiązać do fundamentów, do odkrycia swojej tożsamości, również w wymiarze płciowości. Co to oznacza? Należy sobie uświadomić, że jest się mężczyzną, że ma się już swoją strukturę psychofizyczną. – i dodaje – Jeśli mężczyzna odkryje swoją specyfikę, tj. że ma powołanie zdobywcy, że ma bronić i walczyć, wówczas rzeczywiście te cechy męstwa i ojcostwa się zrealizują. Jeśli nie – będzie podlegał propozycjom światowym, tj. nurtowi, który stworzył jednostkę o nazwie ,,metrosekualny człowiek”.

Wina owych kryzysów nie leży wyłącznie po stronie mężczyzn. Co to oznacza? Tłumaczy bp Włodarczyk:

W pewnej mierze wina leży również po stronie kobiety. Wiele od niej zależy, czy mężczyzna będzie właśnie owym ,,rycerzem”, od tego, jak będzie stwarzała przestrzeń do jego rozwoju. Jeżeli kobieta nie da owej przestrzeni, czyli pokaże mu, że może jedynie używać i nie brać za to żadnej odpowiedzialności, to wówczas będzie się rozwijał jako egoista i konsument.

Podczas homilii, wygłoszonej w trakcie Mszy św. w intencji pątników, bp Włodarczyk podkreślił cel pielgrzymki mężczyzn na Jasną Górę:

– W tym wyjątkowym czasie modlitwy, mężczyźni przybywają po to, by we wspólnocie męskiej przeżywać czas wyciszenia, rekolekcji, odkrywania siebie w prawdzie, a równocześnie zawierzania Tej, która jest Panią, naszą najlepszą Matką – Pani Jasnogórskiej.

Tegoroczne Męskie Oblężenie Jasnej Góry odbyło się pod hasłem ,,Wspólna Droga!”. W trakcie jego trwania, mężczyźni mogli posłuchać wykładów m.in. o. Michała Legana czy Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba – Krzysztofa Zuby. Nie zabrakło również modlitw: oprócz Mszy św. na szczycie, mężczyźni modlili się różańcem, a także uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.

LN

Galeria: Radio Fiat

Męskie Oblężenie Jasnej Góry

Skip to content