Nie patrzcie na cierpienie tylko po ludzku, ale po Bożemu – bp Przybylski w parafii NMP Królowej Polski w Zawierciu

Przypadające 15 września wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w szczególny sposób obchodzone było w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Tego dnia bp Andrzej Przybylski erygował w kościele parafialnym nową Drogę krzyżową.

Droga krzyżowa jest nabożeństwem adoracyjnym, szczególnie przeżywanym w okresie Wielkiego Postu. Jego celem jest wzbudzenie żalu i współodczuwanie ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa. Jak ważne są stacje Drogi Krzyżowej wyjaśnił bp Andrzej Przybylski:
– Często jesteśmy w jakichś świątyniach, sanktuariach, naszych kościołach parafialnych. Doskonale wiemy, że tych kościołach spotkamy ołtarz, zerkamy na tabernakulum, bo to jest miejsce bardzo ważne, rozglądamy się kiedy potrzebujemy spowiedzi gdzie są konfesjonały. Natomiast doskonale wiemy, że innym takim bardzo ważnym elementem wystroju każdej świątyni są stacje Drogi krzyżowej. One są niesłychanie ważne, bo nas jakby prowadzą do ołtarza. Bo mamy tego świadomość, że to co się dzieje na ołtarzu to jest ofiara Jezusa Chrystusa, która jakby historycznie się dokonała na drodze krzyżowej. Stąd dla przypomnienia tej jedności Męki Pańskiej tam na Golgocie z tą ofiarą, która się dzieje na ołtarzu, w każdym kościele mamy stacje Drogi krzyżowej. I tak się składa właśnie, że we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w kościele Królowej Polski w Zawierciu erygujemy tę Drogę krzyżową. To pewnie dla wiernych też jest duże wydarzenie, bo przy tych stacjach będą wielokrotnie, nie tylko w piątki Wielkiego Postu, rozważać Mękę Pańską.
Uroczystości w Zawierciu rozpoczęły się nabożeństwem Drogi krzyżowej. Rozważając poszczególne stacje bp Przybylski przypominał życie i męczeńską śmierć beatyfikowanej nie tak dawno rodziny Ulmów z Markowej. Po nabożeństwie rozpoczęła się Msza św., której również przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej.
Po homilii i wspólnej modlitwie z wiernymi bp Przybylski poświęcił nową Drogę krzyżową, zachęcając ich do częstego odprawiania nabożeństwa.
Radości z erygowania Drogi krzyżowej w kościele parafialnym nie krył proboszcz ks. Jacek Reczek:
– Tonie jest pierwsza Droga krzyżowa w naszym kościele, niemniej ma ona znaczenie, bo to piękno też ma przyciągać uwagę ludzi i koncentrować na tych wydarzeniach, które są dla nas najważniejsze. I dlatego jest ta radość płynąca z tego, że mamy nową Drogę krzyżową. Ta idea rodziła się przez kilka lat i teraz znalazł się ofiarodawca, któremu bardzo dziękujemy za tę Drogę krzyżową.
O tym, jak ważnym wydarzeniem były piątkowe uroczystości mówił wikariusz parafii ks. Sebastian Kosecki:
– Myślę, że to jest bardzo ważna uroczystość dla naszej parafii, bo nieco bardziej może skupić naszą uwagę na fakcie Męki Pana Jezusa, na Jego Drodze krzyżowej, czyli dziele Zbawienia. Po tej męce umarł i zmartwychwstał, pokonał śmierć i tak naprawdę to jest centrum naszej wiary. I wydaje mi się, że potrzeba nam do tego wracać nie tylko w Wielkim Poście, to jest nabożeństwo do którego możemy wracać cały rok, żeby sobie uświadamiać tak naprawdę wielką miłość Pana Boga.
Parafia NMP Królowej Polski w Zawierciu została utworzona w maju 1957 r. przez bp. Zdzisława Golińskiego po wydzieleniu jej z terytorium parafii św. Piotra i Pawła. W 1972 r. władze wojewódzkie w Katowicach wyraziły zgodę na budowę kościoła. 14 maja 2000 r. abp Stanisław Nowak dokonał uroczystej konsekracji świątyni.

Erygowanie Drogi krzyżowej w parafii NMP Królowej Polski w Zawierciu, 15.09.2023 r.

Skip to content