Niepokalane Serce Maryi, powierzamy się Tobie!

Odpust w mirowskiej parafii Niepokalanego Serca NMP fot. Radio Fiat

Sobota 12 czerwca dla parafii Niepokalanego Serca Maryi była wyjątkowo uroczysta. Sumie Odpustowej o godzinie 18:00 przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, wicekanclerz kurii metropolitarnej w Częstochowie, Prezes Zarządu Instytutu Niedziela.

W rozmowie z Radiem Fiat ks. Bakalarz przybliżył istotę uroczystości:

-We wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi NMP, parafia na częstochowskim mirowie ma szczególny dzień, kiedy jeszcze mocniej i bardziej wpatruje się w jej serce, by jeszcze lepiej uczyć się tego, czego uczy Maryja. To jest patronka ich parafii.

Ks. Mariusz Bakalarz, zapytany o to, co pragnie przekazać parafianom podczas homilii, mówił:

-Będę chciał powiedzieć parafianom o tym, jaka treść zawiera się w Niepokalanym Sercu Maryi. Pewnie trudno jest to wypowiedzieć, bo to mają do siebie tajemnice, że trudno je streścić i opowiedzieć. Można na nie wskazywać i podprowadzać. Żeby zrozumieć Serce Niepokalane i je pokochać, każdy musi się z nim spotkać indywdualnie.

W wieku XIX rozpowszechniło się nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Podkreślano tym samym Jej przywilej niepokalanego poczęcia. Początek temu nabożeństwu dało ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi przez papieża Piusa IX oraz objawienia Matki Bożej w Lourdes i Fatimie. W całym Kościele, wspomnienie  Niepokalanego Serca Maryi wprowadził papież Pius XII w 1944 roku.

Homilii ks. Mariusza Bakalarza można wysłuchać TUTAJ.

JS