Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego/fot. ekai.pl

W oczekiwaniu na Zesłanie Ducha Świętego Kościół zachęca do udziału w szczególnej modlitwie. Nowenna trwa 9 dni i jest szansą uświęcenia własnego życia przez wstawiennictwo Ducha Świętego.

Nowenna to przygotowanie do liturgicznego wspomnienia obchodu Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Czas modlitwy, kiedy gorliwie prosimy o przemianę ludzkich serc. – Z niewolników grzechu stajemy się wolnymi świadkami Bożej miłości – mówi abp Wacław Depo:

– To dni paschalne, które od Wniebowstąpienia Pańskiego są rzeczywistym i ufnym wołaniem o dary Ducha Świętego. Taką drogę pokazał nam sam Jezus Chrystus, który powiedział nawet o pożyteczności swojego odejścia z tego świata. Wtedy bowiem przyjdzie duch, który doprowadzi nas do całej prawdy. Prawdy o Chrystusie. Jezus nie jest tylko naszym odkupicielem, ale również stałym współtowarzyszem drogi życia. Chrystus pragnie, abyśmy zostali obdarowani przez Ducha Świętego.

W dzień Pięćdziesiątnicy Kościół wspominać będzie w liturgii czas, kiedy Duch Święty zstępuje na apostołów. Dodaje im odwagi, mocy, aby wyszli z Wieczernika i głosili Ewangelię na wszystkie strony świata:

– Kiedy przygotowujemy się przez Nowennę do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, przypominamy sobie o roli Ducha Świętego w Kościele. Postać, którą wzywamy we wszystkich najważniejszych momentach w życiu Kościoła: przy sprawowaniu wszystkich sakramentów, podczas Eucharystii. Duch Święty daje nam umocnienie, abyśmy mogli realizować wszystko, do czego wzywa nas sam Bóg Ojciec.

W tym roku Nowenna do Ducha Świętego rozpoczyna się 14 maja i kończy w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

ABK