Organiści i muzycy kościelni archidiecezji częstochowskiej przybyli we wtorek 28 listopada do Częstochowy, aby wspólnie przeżywać Dzień Skupienia. Jego centralnym elementem była Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przez abp. Wacława Depo.

Metropolita częstochowski podkreślał, że posługa organistów to niezwykle ważna misja w Kościele, która pozwala nam jeszcze piękniej i wznioślej przeżywać tajemnicę Eucharystii:
– Ojciec Święty Jan Paweł II w liście do artystów nawet powtórzył pytanie, które postawiano kiedyś w literaturze, “Czy piękno może zbawiać świat?”. Ale wydaje mi się, że tu nie chodzi tylko o piękno w sensie jakiejś harmonii, czy to barw, czy muzyki, czy śpiewu, ale chodzi o piękno charakteru ludzi. Tym najpiękniejszym z synów ludzkich jest Chrystus, dlatego dzisiaj ta Eucharystia, czyli Jego modlitwa za nas i nasze włączenie się w Jego zbawczą ofiarę i zmartwychwstanie to zawsze ma sens, dlatego że przyczyniamy się wtedy rzeczywiście do zbawienia ludzi i żeby ci ludzie byli piękniejsi od strony wewnętrznej, duchowej. No ja bardzo się cieszę, że taki talent troszkę śpiewaczy we mnie wzbudził jeden z moich wychowawców księży, kiedy jako ministranta mnie zachęcił nie tylko do czytania, ale do śpiewu psalmów responsoryjnych. Co prawda z drżeniem i cała ambonka razem ze mną “chodziła”, ale odważyłem się i dziękuję Bogu, że mogłem właśnie poprzez śpiew jeszcze bardziej osobiście się zaangażować w to, co najpiękniejsze.

Organizatorem Dnia Skupienia corocznie są Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej oraz Duszpasterstwo Organistów Archidiecezji Częstochowskiej. W planie spotkania, oprócz modlitwy, przewidziane są zawsze różnego rodzaju prelekcje czy wykłady. O szczegółach Dnia Skupienia i jego celu mówi ks. Łukasz Połacik, dyrektor Studium i duszpasterz organistów:
– To taka tradycja, że właśnie na koniec listopada spotykamy się. Będziemy chcieli też spotkać się jeszcze drugi raz w czerwcu na taki dłuższy trochę czas, na dwa dni. Na razie to skupienie, chociaż takie pół dnia solidnego. W planie, mamy jeszcze tak zwaną wycieczkę organową. Dwa nowe instrumenty częstochowskie, piszczałkowe poznamy. Mieliśmy bardzo ciekawą przed chwilą konferencję, rozmawialiśmy o takich praktycznych aspektach budowy organów, pielęgnacji organów piszczałkowych. Wcześniej było spotkanie najważniejsze – z Panem Jezusem w adoracji Najświętszego Sakramentu, była możliwość spowiedzi. Myślę, że organiści cenią sobie, że to jest taki czas właśnie dla nich, że mogą z niego skorzystać. Nawet dzisiaj sobie właśnie o tym mówiliśmy, że organiści wiele rekolekcji przeżywają w ciągu roku w swoich parafiach, uczestnicząc w nich na pewno, ale całkowicie inaczej przeżywa się takie skupienie, kiedy jest nam dedykowane, kiedy jest poświęcone nam, kiedy nie musimy właśnie siadać za kontuarem, kiedy nie musimy obmyślać pieśni, czy też w jakiś sposób przeżywać to, żeby ta liturgia wypadła od strony muzycznej jak najpiękniej. To taki czas zatrzymania, chwila skupienia jeszcze w takiej, można powiedzieć, prawie oktawie Świętej Cecylii, żeby właśnie dobrze nastroić się, przygotować duchowo do Adwentu, a w perspektywie do Świąt Bożego Narodzenia.

Na zakończenie Mszy św. miał miejsce miły akcent związany również ze Studium Muzyki Kościelnej. Abp Wacław Depo złożył ks. Mikołajowi Węgrzynowi podziękowania za 15 lat sprawowania funkcji dyrektora Studium, życząc mu również wielu łask Bożych w kolejnych obowiązkach – teraz proboszcza parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie. Tak swoją 15-letnią posługę w Studium podsumował ks. Mikołaj:
– To była bardzo ciekawa przygoda, Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej. Prowadziłem studium kształcące organistów, chociaż sam przez cały czas nie potrafię grać na organach. Ma to oczywiście ten plus, że musiałem znaleźć takich pedagogów, którzy naprawdę coś potrafią, którzy naprawdę są wykształceni i potrafią kształcić. I okazało się, dzięki Bożej pomocy, że to jest możliwe, że to, co się zdawało początkowo bardzo trudne, żeby znaleźć kadrę taką, która rzeczywiście podoła temu zadaniu, okazało się, że dało się. Stopniowo z biegiem lat dało się również znaleźć konkretne osoby, które z jednej strony kształciły, z drugiej strony, które się chciały kształcić. No i tu chyba trzeba jednak powiedzieć od razu, że pomoc księdza dr Łukasza Połacika była nieoceniona, szczególnie przez te ostatnie lata. On nie był od początku ze mną, ale przez te ostatnie lata. To naprawdę jego zasługa była wielka, dlatego to, że on teraz przejmuje tę działalność. Przejmuję tę, moglibyśmy powiedzieć, pewną tradycję, wręcz dziedzictwo tego studiu, co bardzo mnie cieszy, bo naprawdę wie co robi i wie w jakim kierunku to powinno zmierzać, dlatego jestem całkowicie spokojny, że będzie zmierzać w dobrym kierunku. Studium oczywiście nie było moim pomysłem, to nie ja rozpocząłem, także to też było tak, że ja przejmowałem pewne dziedzictwo. Nie wiem czy pamiętane jest to, że ksiądz Paweł Maciaszek również był dyrektorem tego studium. To jest pewna tradycja, pewna ciągłość, która mam nadzieję będzie pięknie teraz przekazywana dalej.

Oprócz organistów parafii archidiecezji częstochowskiej, w Dniu Skupienia uczestniczyli również słuchacze Studium. Wśród nich był Kacper Alama, organista w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim, który opowiedział czym jest dla niego Dzień Skupienia Organistów:
– Spotkaniem właśnie z kolegami po fachu, z koleżankami, wymienienie różnych spostrzeżeń, tak jak dzisiaj, uroczystość na Jasnej Górze, gdzie możemy wspólnie zaśpiewać razem z naszym chórem, ale także, tak jak mieliśmy u nas w studium bardzo ciekawą prelekcje dotyczące organoznawstwa, bycie organomistrzem, jak remontować organy, jak dbać o organy, też bardzo ciekawa prelekcja. Moment modlitwy, zadumy, żeby się też zatrzymać w tym ciągłym wirze, w tym pośpiechu,  bo harmonogram, jak wiemy dobrze, jest bardzo napięty, za chwilę Adwent, za chwilę Boże Narodzenie i okres Bożego Narodzenia, później okres zwykły, jakieś jeszcze inne uroczystości w lokalnych tutaj parafiach, więc cały czas to życie organisty się kręci i sprawia mi osobiście to wielką radość.

Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbyła się uroczystość wręczenia indeksów słuchaczom I roku i dyplomów absolwentom Studium. Następnie odbyła się tzw. wycieczka organowa, podczas której uczestnicy mogli poznać organy piszczałkowe w kościele św. Wojciecha oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza.

Dzień Skupienia Organistów i Muzyków kościelnych Archidiecezji Częstochowskiej, 28.11.2023 r.

Skip to content