Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości – „Miejsce Słowa”

Wyjątkowe „Miejsce Słowa” zostało utworzone na Jasnej Górze, a w nim Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości. Misyjny projekt przygotowany przez poznańską fundację realizowany jest w Bastionie św. Barbary tylko w ten weekend.
Dzięki założeniu specjalnych gogli każdy ma możliwość przeniesienia się i spotkania ze słowem Bożym w nowym wymiarze. Poprzez rekonstrukcję Wieczernika i nowoczesnej technologii filmowania można znaleźć się w centrum wydarzeń, które miały miejsce 2 tysiące lat temu. Ostatnia Wieczerza została sfilmowana kamerą, która posiada 8 obiektywów, co daje możliwość oglądania obrazu w 360 stopniach. Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy byli w środku filmu i – co najważniejsze – bliżej słowa Bożego.
– Zakładając okulary, gdzie się nie obrócimy, zobaczymy obraz przed sobą, możemy popatrzeć w górę lub za siebie, jakbyśmy się znajdowali w wieczerniku. Staraliśmy się zrealizować ten obraz w taki sposób, żeby jak najbardziej odzwierciedlić prawdę historyczną. Uczestnicząc w Ostatniej Wieczerzy mamy możliwość poznania oryginalnych ubrań, naczyń, nawet potraw. Chcieliśmy jak najbardziej oddać ducha tamtego miejsca i czasu, co się tam działo i jak to wszystko wyglądało – powiedział Patryk Repetski z Fundacji Miejsce Słowa.
By zrealizować projekt nagrany został normalny film z aktorami. Zbudowany został cały wieczernik od nowa. W produkcji brało udział łącznie 45 osób. Wszystko było prawdziwe – stroje, garnki, a nawet jedzenie. Celem było bowiem stworzenie miejsca, które odzwierciedla wieczernik sprzed 2000 lat. Autorzy odbyli też sporo konsultacji z biblistami, księżmi, tak, żeby od strony teologicznej ułożyć ostatnią wieczerzę.
Główny scenariusz jest oparty na Ewangelii, ale został napisany specjalnie pod ten film. Chronologicznie ostatnia wieczerza jest zebrana z różnych Ewangelii, tak, żeby pokazać realizm tej sytuacji.
Sam film trwa osiem minut, ale przed obejrzeniem każdy uczestnik przez 15 minut modli się, wycisza swoje myśli, ma możliwość przeczytania słowa Bożego, które będzie prezentowane. Wszystko po to, żeby widz skonfrontował to, co przeczytał.
– Przede wszystkim skupiamy się więc na ewangelizacji, na czytaniu Pisma Świętego. Ta technologia zwyczajnie sprawia, że ludzie robią to chętniej i jest to dla nich ciekawsze. To nie tylko projekt dla osób wierzących, ale również dla niewierzących i dla osób innych wyznań, czyli jest to też dzieło ekumeniczne – podkreślił przedstawiciel fundacji.
Pokazy odbywają się na Jasnej Górze w ten weekend, bo zostały przygotowane głównie z myślą o uczestnikach pieszej pielgrzymki poznańskiej, która dziś dotarła do Sanktuarium, ale także ze względu na to, że w tym czasie jest tutaj wielu pątników, a to projekt ewangelizacyjny.
Joanna i Norbert z Augustowa dzieląc się wrażeniami z wizyty w wirtualnym wieczerniku zauważyli, że „dobrze, że technologia się rozwija i wstępuje także w takie obszary”. – Można się tam przenieść, zobaczyć. To o wiele więcej i lepiej niż tylko przeczytać o tych wydarzeniach. Dostałem miejsce Judasza, nie jestem zadowolony. Przyjdę jeszcze raz, żeby dostać lepsze. To było bardzo ciekawe doświadczenie – powiedzieli.
Z Bożym Słowem w wirtualnej rzeczywistości można spotkać się na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary w godz. od 10.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

źródło: BPJG

Skip to content