Pod hasłem “Pamięć” odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Uczestnicy zanosili Matce Bożej modlitwy także w intencji pokoju w Ukrainie.

Na program pielgrzymki złożyły się przede wszystkim Msza św. w Bazylice, złożenie kwiatów przy jasnogórskiej Golgocie Wschodu oraz koncert muzyki kresowej w Sali Papieskiej.

Jak podkreśla Adam Kiwacki, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie – jasnogórskie spotkanie ma w tym roku szczególny charakter ze względu na czas, w którym się odbywa:

– Teraz się dzieje też historia. Jestem przekonany, że pomimo tych dramatów, które przeżywamy i które przeżywają nasi ukraińscy bracia, musi z tego wyjść coś dobrego. W tej krwi obmyjemy wiele spraw, które powinniśmy już dawno zakończyć. I tu musimy chylić głowy i modlić się za te ofiary, bo to jest coś strasznego.

Oddziały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich angażują się na wiele sposobów, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy, ale też nie zapominają o Polakach nadal mieszkających poza granicami kraju.

Adam Kiwacki opowiada także o spotkaniach z Ukraińcami, którzy przychodzą do Muzeum Kresowego:

– Wszyscy przeżywają to jednakowo. Widać zachwyt nad zachowaniem się Polaków i jednocześnie jest wiara, że to minie, że ta tragedia kiedyś się skończy.

Miłośnicy Kresów Południowo-Wschodnich nieustannie teraz organizują różnoraką pomoc dla cierpiących z powodu rosyjskiej agresji. W częstochowskim oddziale zorganizowano już m.in. cztery transporty darów, a na czerwiec zaplanowane są wczasy zdrowotne dla polskich dzieci z Kresów.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich to organizacja społeczno-kulturalna, której celem jest głównie zbieranie i propagowanie wiedzy o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Źródło: BPJG

Skip to content