O tym, że “skarbem tej ziemi jest węgiel, ale tym najcenniejszym skarbem jest zawsze człowiek” przypomniano na Jasnej Górze podczas 33. Pielgrzymki Górników. Przedstawiciele różnych sektorów przemysłu wydobywczego i branży energetycznej modlili się o pomyślną przyszłość tych gałęzi przemysłu, bezpieczeństwo w pracy i o niebo dla kolegów, którzy zginęli, wykonując swoje zadania.

O podstawowych prawach ludzi pracy, o które nieustannie upomina się Kościół mówił w homilii bp Andrzej Iwanecki z Gliwic:

– Jest to przede wszystkim prawo do sprawiedliwej zapłaty, czyli takiej, która starczy również na utrzymanie rodziny. Jest to z kolei prawo do zabezpieczenia w razie wypadków związanych z pracą. Jest to również prawo do wypoczynku. Przybywam do was z tej rzeczywistości i doświadczenia Wzgórza Piekarskiego, gdzie w czasie pielgrzymek niezwykle licznych mężczyzn i młodzieńców. Wołaliśmy pod przewodnictwem naszych pasterzy. Niedziela jest Boża i nasza.

Mirosław Lezianka, emerytowany górnik z Kopalni Węgla Brunatnego Turów w pielgrzymce uczestniczył po raz piętnasty. – Pracował w tzw. przodku, na urobku węgla, to ciężka praca – przyznaje:

– Tym bardziej że pracowaliśmy w systemie czterobrygadowym. Świątek, piątek czy niedziela trzeba było i nie świętowaliśmy. Myśmy musieli pracować, żeby ktoś miał prąd.

Organizatorem pielgrzymki był Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Pielgrzymkę Górników zorganizował Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ ‘Solidarność’. Jej przewodniczący, Jarosław Grzesik, oceniając sytuację w górnictwie i energetyce podkreślił, że w Polska powinna oprzeć się w energetyce na naszym surowcu, na naszych źródłach energii:

– Cały świat oprócz Europy opiera swoje bezpieczeństwo energetyczne na węglu. Cały świat buduje swoją lepszą przyszłość, buduje swoją gospodarkę, buduje dobrobyt dla swoich obywateli, opierając się na węglu. To węgiel jest najtańszym nośnikiem energii. To dzięki węglowi w wielu regionach świata, a w zasadzie prawie we wszystkich regionach świata, możliwy jest postęp techniczny.

Pielgrzymka odbyła się tradycyjnie na kilka dni przed przypadającą 4 grudnia tzw. ‘Barbórką’, czyli świętem górniczym wypadającym we wspomnienie patronki przemysłu wydobywczego – św. Barbary.

 

Źródło: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews
MS/Radio Jasna Góra

Skip to content