Uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła to jeden z najważniejszych dni roku liturgicznego. To na wierze św. Piotra i nauce św. Pawła opiera się Kościół założony przez Jezusa Chrystusa. 29 czerwca chrześcijanie wspominają dwóch świętych, którzy w obronie wiary ponieśli śmierć męczeńską.

Święci Piotr i Paweł odegrali bardzo istotną rolę w historii chrześcijańskiej, o czym mówi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo:

To są filary Kościoła, które z woli Chrystusa i w mocy Ducha św. są dla nas przykładem. Pokazują, że pomimo ludzkich słabości, moc Boża może całkowicie przemienić człowieka. Niezależnie od naszej słabości, Chrystus daje nam przebaczenie.

Świętych Apostołów po ludzku różniło wiele. Lecz jak mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiejW jednym byli spójni – umiłowali Chrystusa, głosili Jego Słowo i nawracali grzeszników…:

Św. Piotr, wcześniej Szymon, był rybakiem. Człowiekiem prostym, niewykształconym, mającym swój fach. Jezus spotkał go nad brzegiem jeziora. Św. Piotr był tym, który towarzyszył Jezusowi od początku. Jak przekazuje nam Pismo Święte, Jezus uczyniło go pierwszym spośród apostołów. Św. Pawła, wcześniej Szawła, doprowadziła do Chrystusa zupełnie inna droga. Był on faryzeuszem i gorliwym przeciwnikiem i prześladowcą chrześcijan. Chrystus przemienił jego serce.

Tradycja świętowania uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła sięga roku 258. Doczesne szczątki świętych, ukrywane przed niszczącymi groby poganami, zostały wtedy złożone na swoim pierwotnym miejscu pochówku. Niektórzy historycy twierdzą też, że 29 czerwca starożytni Rzymianie oddawali cześć legendarnym założycielom Rzymu Remusowi i Romulusowi. Ten dzień został „ochrzczony” przez chrześcijan poprzez czczenie dwóch założycieli nowego, chrześcijańskiego Rzymu – św. Piotra i Pawła.

Skip to content