Rodzina przyszłością Narodu – relikwie bł. Rodziny Ulmów w Wieluniu

Fot. Radio Fiat

W archidiecezji częstochowskiej trwa peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów, tragicznie zamordowanej podczas II wojny światowej. W środę, 27 września relikwie powędrowały do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył bp Antonii Długosz, który wyjaśnia, że peregrynacja relikwii jest powiązana z pielgrzymką osób chorych i cierpiących.

– Niech oni wiedzą o tym, że świadectwo o Jezusie można dawać nie tylko przelaniem krwi, jak było to w przypadku Ulmów, ale także codziennym cierpieniem, by w łączności z Jezusem dokonywało się odkupienie i zbawienie świata – mówił bp Antonii Długosz.

W homilii bp Antonii Długosz prosił o modlitwę w intencji pokoju w Europie oraz na świecie. Zwrócił się również do wiernych o modlitwę za rodziny, których zadaniem jest kształtowanie przyszłych pokoleń w trudnych czasach.

– […] Módlcie się w intencji rodzin, które przeżywają swój kryzys oraz w intencji dzieci, by mogły odnaleźć się jakoś w patologicznych rodzinach. Wypraszajcie też powołania kapłańskie i zakonne. Bóg rozwiąże wszystkie te problemy, jeśli tylko rodzice głęboko zrozumieją sens swojego powołania […] – mówił do zgromadzonych bp Antoni Długosz.

Obecność relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w wieluńskim sanktuarium nie była przypadkowa. Tak samo, jak Ulmowie byli ofiarami II wojny światowej, podobnie Wieluń, który został zbombardowany jako jeden z pierwszych miejsc w Polsce.

– Dużo ludzi przychodzi do naszego sanktuarium, aby modlić się tutaj za siebie, swoje rodziny oraz o pokój, ponieważ wiele osób wciąż pamięta i wspomina, jak nasze miasto ucierpiało 1 września 1939 roku. Zależy nam na tym, aby nigdy więcej ani w Wieluniu, ani w Polsce, ani nigdzie na świecie taka sytuacja się nie powtórzyła – zaznaczył ks. prał. Marian Stochniałek, emerytowany, długoletni proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, były dziekan regionu wieluńskiego oraz prepozyta Wieluńskiej Kapituły Kolegiackiej.

Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów będą peregrynować po parafiach archidiecezji częstochowskiej do soboty, 30 września. Później ikony zawędrują do diecezji sosnowieckiej.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów w Wieluniu

Skip to content