Już po raz trzeci parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, wraz z działającym w parafii oddziałem Akcji Katolickiej, organizują III Archidiecezjalno–Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej „EXODUS” Poczesna 2024. Jak co roku festiwal objął honorowym patronatem metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Poprzednie edycje festiwalu cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczestników, co spowodowało, że wydarzenie staje się już tradycyjnym elementem naszych działań – mówi ks. Jarosław Sroka, proboszcz parafii. – Jeżeli jest to już trzecia edycja Festiwalu Exodus, to możemy już powiedzieć, że to jest tradycja i ta tradycja wpisuje się w kalendarz wydarzeń parafialnych organizowanych przez naszą Akcję Katolicką. III Festiwal Piosenki Religijnej Exodus, który w tym roku odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 16.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. To jest to szczególne miejsce dla nas, bardzo ważne. Cieszymy się bardzo, że zasięg naszego festiwalu jest coraz to większy. Już mamy zgłoszenia nawet z Katowic. Zgłaszają się i soliści i chóry i dlatego też wcześniej, bo 5 kwietnia od godziny 10.00 odbędą się przesłuchania tych wszystkich solistów i chórów, którzy zgłaszają się do udziału w naszym festiwalu. Te przesłuchania odbędą się w Szkole Podstawowej w Poczesnej, w sali konferencyjnej. Tam mamy taką też dobrą współpracę z naszą szkołą i możemy to wszystko organizować. Festiwal jest dwuetapowy – najpierw przesłuchania, a później czternastego koncert finałowy.

Ks. Jarosław Sroka wyjaśnił, że organizatorzy festiwalu stawiają sobie kilka celów, których osiągnięcie może przynieść wiele korzyści. Do najważniejszych założeń należą popularyzacja piosenek religijnych oraz wspieranie muzyki chrześcijańskiej, rozbudzanie zainteresowań muzycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, czy też rozwijanie poczucia własnej wartości i umiejętności występów publicznych:
– Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób, czyli tych solistów, chórów, scholek zgłaszało się z parafii po to, żeby ten śpiew, zwłaszcza ten śpiew młodzieżowy ożywiać w naszych parafiach. Ja przypominam sobie lata 90. ubiegłego wieku, kiedy były początki naszego festiwalu Exodus w Częstochowie, w parafii św. Antoniego. Wtedy bardzo dużo osób brało udział z poszczególnych parafii z całej naszej archidiecezji. I mam nadzieję, temu to ma służyć, żeby pobudzić, żeby w naszych parafiach obudzić ten śpiew, żeby młodzież się organizowała, żeby zespoły powstawały, schole, soliści, bo przede wszystkim zależy nam na tym, żeby później te zespoły brały taki czynny udział w liturgii, w Mszach św., w oprawie. I wtedy rzeczywiście to wszystko razem współgra, że to jest ubogacenie, piękna modlitwa, ale też bardzo to działa wychowawczo na młodzież. I dlatego trzeba do tego wracać. W tamtych czasach, kiedy powstawał festiwal, to rzeczywiście wtedy jeszcze bardzo mocna była oaza, śpiewy oazowe. I myślę, że przyszedł taki czas, żeby do tego powrócić.

Jak można przeczytać w regulaminie konkursu, organizatorzy zapraszają do udziału zarówno solistów, zespoły wokalne, schole jak i chóry. Przedział wiekowy uczestników powinien zawierać się między 11, a 99 rokiem życia, przy czym górna granica jest jak najbardziej otwarta. Uczestnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: klasy IV- VI, klasy VII-VIII, szkoły ponadpodstawowe i dorośli. Szczegółowe informacje na temat udziału w festiwalu znaleźć można na stronach internetowych parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Skip to content