Szkaplerz karmelitański od ponad 700 lat prowadzi na Górę Karmel

W częstochowskim „Karmelu” przy ul. św. Jadwigi regularnie sprawowane są Msze św. dla wiernych, związanych z maryjną duchowością karmelitańską. Oprócz modlitwy jest także możliwość przyjęcia szkaplerza oraz dowiedzenia się czegoś więcej o drodze ku doskonałości duszy, którą poznawał i opisywał m.in. św. Jan od Krzyża.

Papież Jan Paweł II nie ukrywał, że nauczył się języka hiszpańskiego przede wszystkim po to, by móc czytać pisma św. Jana od Krzyża w oryginale. Nam na szczęście język hiszpański nie jest potrzebny, by poznać Drogę na Górę Karmel. Możemy zwyczajnie odwiedzić mieszkające w Częstochowie karmelitanki, do czego zachęca s. Agnieszka:

Pragnę wszystkich serdecznie zaprosić do Karmelu na Msze św., które są odprawiane każdego 16 dnia miesiąca. W czasie tych Mszy św. oddajemy cześć Matce Bożej z Góry Karmel. Zapraszamy wszystkich, którzy noszą szkaplerz i tych, którzy chcieliby się czegoś więcej dowiedzieć na temat szkaplerza lub dołączyć do naszej szkaplerznej rodziny.

Tradycja szkaplerzna wywodzi się od noszonych w średniowieczu szat heraldycznych, które przedstawiały herb rodu lub arystokraty, któremu się służyło. Szkaplerz ma podobne znaczenie, odnosi się jednak do bycia na służbie u Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Jak wyjaśnia s. Agnieszka, nie jest to relacja jednostronna, bo Maryja subtelnie opiekuje się osobami, które się Jej powierzyły:

Szkaplerz jest znakiem zawierzenia Matce Bożej – jest to taki zewnętrzny znak przyjęcia Maryi do swojego życia i obrania Jej za przewodniczkę. Maryja strzeże wszystkich, którzy w znaku szkaplerza jej się oddają i pomaga nie zagubić się na drogach życia.

Dawniej szkaplerz był rodzajem szaty, który do dzisiaj noszą osoby konsekrowane. Świeccy przyjmują go jednak w formie płóciennego naszyjnika. Duchowość szkaplerzna rozwijała się w Europie od 1251 roku, kiedy św. Szymon Stock otrzymał go od Maryi podczas objawienia. Pierwszego udokumentowanego zatwierdzenia tej formy pobożności dokonał papież Klemens VII w 1530 roku, zatwierdzając także pierwsze przywileje dla noszących szkaplerz. Duchowość tą potwierdziło sześciu kolejnych papieży, w tym Pius XI, który nadał św. Janowi od Krzyża tytuł Doktora Kościoła.

Skip to content