Temat “Bóg, człowiek, świat” jest stale aktualny – abp Depo we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

W niedzielę 28 stycznia przypada wspomnienie jednego z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa, doktora Kościoła katolickiego, św. Tomasza z Akwinu. Patron dominikanów, teologów i studentów szczególnie uczczony był w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, gdzie uroczystej Eucharystii w kaplicy Zesłania Ducha Świętego w obecności wykładowców seminaryjnych i kleryków przewodniczył abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że nauczanie św. Tomasza z Akwinu jest jedną z podwalin naszego obecnego rozumienia wiary i powinno nas zachęcać do jej głębszego rozeznawania:
– Niewątpliwie problem wiary i rozumu będzie powracał do końca świata. I dobrze, że ojciec św. Jan Paweł II pisząc encyklikę “Fides et ratio” pokazał aktualność przesłania św. Tomasza i mówi, że jest to święty na ten czas, ale jednocześnie wyliczył, o ile dobrze pamiętam, przynajmniej 6 zagrożeń, które idą z cywilizacji, która chce zmienić w ogóle porządek świata poprzez odwrotność tego, co natura przekazuje nam od samego początku, a już nie mówiąc natury człowieka. I dlatego ten temat Bóg, człowiek, świat, on jest stale aktualny i dobrze, że Kościół ukazuje nam świętego Tomasza jako człowieka, który jest pełen pokory, zwłaszcza wobec Najświętszego Sakramentu, czyli tych więzi osobistych z Chrystusem, które są w stanie być fundamentem, na którym się odbuduje każda ludzka społeczność i cywilizacja.

Św. Tomasz z Akwinu jest patronem wszystkich uniwersytetów i szkół katolickich, dlatego wspomnienie tego świętego jest ważnym wydarzeniem w częstochowskim seminarium, łączącym na wspólnej modlitwie całą społeczność Uczelni – zaznaczył rektor WMSD ks. Ryszard Selejdak:
– Po raz kolejny Seminarium organizuje właśnie wspomnienie św. Tomasza z Akwinu. Specjalne spotkanie, specjalny wykład poświęcony właśnie Akwinacie, temu najwybitniejszemu filozofowi i teologowi katolickiemu. W tym roku właśnie będzie ojciec dr Janusz Pyda, dominikanin, specjalista od św.o Tomasza, przedstawi wykład “Sprawiedliwość i miłosierdzie u Pana Boga, jako jedność istoty Bożej”. Ojciec Pyda będzie też odpowiadał na pytania, jeżeli takie będą w czasie dyskusji. Mam nadzieję, że będziemy mieli też trochę gości spoza. Jest to, jak mówię, święto, wielkie dla teologów i filozofów, dlatego że Tomasz ciągle jest nie do końca zgłębiony, jego “Suma teologiczna” źródło dla teologów przez wieki, dla filozofów, ciągle jest rozpatrywana przez różne ośrodki naukowe na świecie, zwłaszcza przez dominikanów, którzy po prostu są dumni z tego, że ta rodzina zakonna dominikanów wydała takiego wspaniałego filozofa i teologa. To jest wydarzenie, które seminarium już kontynuuje od kilkunastu lat. I w dzisiejszy dzień trzeba zapisać właśnie w tę piękną tradycję przybliżenia wielkiego filozofa, teologa, jakim był św. Tomasz, seminarzystom, którzy mają zresztą kontakt z nim np. poprzez wykłady z filozofii. Jest wielkim teologiem, którego ciągle trzeba zgłębiać i myślę, że poprzez to jest ciągle aktualny.

W 1319 roku Kościół rzymskokatolicki rozpoczął wstępne postępowanie w sprawie kanonizacji Tomasza z Akwinu. Akt kanonizacji ogłosił 18 lipca 1323 roku papież Jan XXII. W 1567 roku Pius V włączył go do grona doktorów Kościoła. W ikonografii św. Tomasz przedstawiany jest w białym habicie dominikańskim, w czarnej kapie i białym szkaplerzu. Jego atrybutami są m.in. anioł, gołąb, infuła u nóg, której nie przyjął, kielich z Hostią, księga, laska, monogram IHS, monstrancja, pióro pisarskie, różaniec, słońce na piersiach, które symbolizuje jego Boską inspirację. Jego znakiem jest także Chrystus w aureoli.

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, WMSD, 28.01.2024 r.

Skip to content