Fot. Radio Fiat/BNO

W piątek 13 października w parafii św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie miało miejsce ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Jego zakończenie stanowiła procesja, po której dokonano uroczystego poświęcenia kapliczki dla figury Pani Fatimskiej, znajdującej się w atrium.

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Marian Duda, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”.

– W wielu parafiach te nabożeństwa są podjęte i kontynuowane. To jest bardzo piękne. Przed laty było zaledwie kilka parafii, w skali naszej archidiecezji, które trwały w tej modlitwie. Myślę, że w tej chwili jest ich co najmniej kilkadziesiąt. To orędzie fatimskie jest niesamowicie aktualne na dzisiejsze czasy. Widzimy zresztą zarzewie wojny i tylko reakcje ubolewania oraz uczucie strachu. Tymczasem my zawsze idziemy przeciwko szatanowi wojny, z Różańcem w ręku, bo to najpotężniejsza broń – powiedział ks. Marian Duda.

Dzień, którym miało miejsce ostatnie nabożeństwo fatimskie w parafii, symbolizuje datę ostatniego z sześciu objawień, jakie od 13 maja do 13 października 1917 roku doznała trójka dzieci: 10-letnia Łucja dos Santos, 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat – 9-letni Franciszek Marto. W Homilii ks. Marian Duda podkreślił, że objawienia te stanowiły ostrzeżenia dla ludzkości kierowane miłością Boga.

– […] Bóg, kochając człowieka w swojej miłości, zawsze go ostrzega. Kto kocha, ten ostrzega osobę kochaną. Kto nie ostrzega bliźniego przed zagrożeniem, ten tak naprawdę go nie kocha. Bóg, kochając nas, mówi poprzez Maryję: Wy (ludzie grzeszni) musicie się zmienić i przestać grzeszyć. Musicie uciekać z ciemności w kierunku światła, bo ta ciemność was pochłonie i zniszczy. Tak przez Maryję i przez to orędzie fatimskie dociera do nas już przez 106 lat ten Boży głos miłości, który ostrzega człowieka. Bóg nie grozi, Bóg nie chce, żebyśmy się go bali. Bóg bardzo pragnie, żebyśmy go kochali i byli blisko Jego serca […] – głosił duchowny.

Nabożeństwa fatimskie w parafii św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie zainicjował przed laty poprzedni proboszcz tego miejsca, ks. prof. Bogdan Blajej. Obecny proboszcz, ks. Łukasz Połacik kontynuuje tę tradycję z powodzeniem.

– Bardzo szybko te nabożeństwa się zaadoptowały. Gromadzą wielu wiernych, którzy modlą się na Różańcu. Od zeszłego roku dodaliśmy też do nabożeństwa procesję, ponieważ chcemy nie tylko odmawiać ten Różaniec w Kościele, ale pragniemy też wychodzić z Nim między bloki, dosłownie w środek naszej parafii. Chcemy wychodzić, żeby w ten sposób głosić Ewangelię, bo Rżaniec jest też rozważaniem Ewangelii, a modlitwa to piękne świadectwo wiary. Ma to swój szczególny wyraz teraz w październiku, kiedy o tej porze jest już ciemno i tworzy to swoisty klimat, gdy idziemy z zapalonymi świecami ulicami miasta. Może kogoś to w jakiś sposób doprowadzi do pogłębienia wiary – wyraził nadzieję ks. Łukasz Połacik.

Po procesji figurka Matki Bożej Fatimskiej została umieszczona w kapliczce na wewnętrznym dziedzińcu. Jest ona dostępna dla wiernych i można ją oglądać po Mszach św.

BNO

 

>>Cała homilia ks. Mariana Dudy<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

W modlitwie do Matki Bożej Fatimskiej

Skip to content