Koncertem finałowym w niedzielę 22 października w Bazylice Jasnogórskiej zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Maryjnej Częstochowa-Koziegłowy 2023. W dwudniowym konkursie wzięło udział osiem chórów z Polski i z zagranicy. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Śpiewacze „Pochodnia” oraz gmina i miasto Koziegłowy, natomiast honorowy patronat sprawowali klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Corocznie celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja maryjnych kompozycji chóralnych nierozerwalnie związanych z tradycjami chrześcijańskimi, ale także prezentacja dorobku artystycznego chórów i zespołów wokalnych oraz konfrontacja osiągnięć i wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami. Chociaż festiwal przeznaczony jest dla zespołów amatorskich, to jak zaznacza Jarosław Łyczba, dyrygent chóru Pochodnia, poziom artystyczny wydarzenia jest bardzo wysoki:
– Jesteśmy współorganizatorem, jesteśmy pomysłodawcą w ogóle tego festiwalu. Cieszę się, że jest to już dwunasta edycja. W tym roku jest ten festiwal na bardzo wysokim poziomie, mamy międzynarodowe jury. Mamy również chóry z zagranicy i mam nadzieję, że dzisiejszy koncert finałowy, gdzie będą wręczone nagrody i będą również chóry występować, udowodni, że udało nam się w tym roku rzeczywiście zgromadzić na bardzo, bardzo wysokim poziomie zespoły z polskiej i zagranicy. Dotarło do nas niestety tylko 8, bo miało być ich 10. Niestety dwa zespoły z zagranicy nie dojechały z przyczyn od nich tak naprawdę niezależnych. strajki, lotnictwa i tak dalej, takie problemy. Natomiast osiem zespołów, które jest, reprezentują między innymi Łotwę, Czechy i tutaj z Polski nasze zespoły z całego kraju reprezentują naprawdę bardzo, bardzo wysoki poziom.
Z zorganizowania kolejnej edycji festiwalu cieszył się również obecny na koncercie finałowym starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk. Jak powiedział, w organizację wydarzenia włączyło się wiele instytucji i organizacji:
– Nie ma co ukrywać, że cieszymy z tego, że wiele zespołów, głównie z Polski, ale również i z Europy, z Rygi i z Cieszyna, fantastycznie się wpisuje w to nasze przedsięwzięcie. I bardzo się cieszymy z tego, że powstało to w kooperacji z poszczególnymi samorządami, ale przede wszystkim też z poszczególnymi tymi mniejszymi miejscowościami, gdzie mogliśmy zaaranżować i przede wszystkim wesprzeć się różnego rodzaju organizacjami, tym bardziej w pomocy uczestniczyły Koła Gospodń Wiejskich.
Konkursowe jury nie miało łatwego wyboru, ale po wytężonych pracach wybrało laureatów konkursu: I miejsce zajął chór All Fine z Poznania, II miejsce chór mieszany Vivere z Rygi, natomiast III miejsce przyznano chórowi mieszanemu Risonanza Continua z Zabrza.