Zespół Synodalny zaprasza na spotkanie otwarte

Zespół Synodalny archidiecezji częstochowskiej organizuje w ostatni dzień lutego spotkanie otwarte, podczas którego w przyjacielskiej atmosferze, przy kawie i ciasteczkach będzie można porozmawiać o bieżących problemach Kościoła w Częstochowie i Polsce, a także zwrócić uwagę na to, co nam się w dzisiejszym Kościele nie podoba.

W spotkaniu będą brać udział zarówno świeccy jak i duchowni członkowie Zespołu Synodalnego, działającego pod kierownictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Szczegóły planowanego spotkania omówiła Aleksandra Mieczyńska:

Zespół synodalny organizuje coś w rodzaju takich „synodalnych ostatków”, czyli spotkanie otwarte ostatniego dnia lutego w kawiarnio-księgarni Niebo w Mieście. Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą przyjść, porozmawiać o Kościele, zapytać trochę tak na zasadzie „zadaj trudne pytanie” albo „zagnij księdza”… Będziemy tam po to, żeby rozmawiać, żeby razem wypić herbatę, żeby pokazać, że rzeczywiście synod to jest ta wspólna droga i przede wszystkim dialog. Zapraszamy wszystkich, dla których Kościół jest ważny, a którzy czasami nie mają okazji, żeby się gdzieś wypowiedzieć albo nie mają odwagi – przyjdźcie, porozmawiamy, może z nową energią i nową silą pójdziemy dalej.

Do udziału w spotkaniu zachęca także ks. Adam Polak, wiceprzewodniczący archidiecezjalnego zespołu synodalnego, który zwraca uwagę, że spotkanie, z racji na otwartą formułę, może być świetną okazją do zainicjowania dyskusji o problemach, których duchowieństwo być może nie zauważa:

Będzie to okazja do tego, żeby każdy mógł zabrać głos w dyskusji synodalnej, żeby też zwrócić uwagę na pewne radości albo troski Kościoła, których może duchowni nie zauważają. Będzie to też okazja do dyskusji na ten temat, takiej bardzo otwartej. […] Do udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy, nie tylko ludzie, którzy są dzisiaj bardzo mocno zaangażowani w życie Kościoła, ale także ci, którzy może gdzieś się czują jakby na uboczu, a którzy mają bardzo często trafne intuicje dotyczące Kościoła.

Do udziału w spotkaniu zachęca również przewodniczący Zespołu synodalnego archidiecezji częstochowskiej, bp Andrzej Przybylski:

W imieniu zespołu ds. koordynacji synodu i procesu synodalnego w archidiecezji częstochowskiej, chciałbym zaprosić na nietypowe spotkanie. Nie w kościele, nie w salce parafialnej ale w kawiarni. Będzie to spotkanie przy pączku, przy herbacie, ale też i poważne, bo będziemy rozmawiać o Kościele w formie dyskusji. Zapraszam do takiej – radosnej mam nadzieję – ale bardzo pogłębionej rozmowy o Kościele.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 28 lutego o godz. 19:00 w częstochowskiej kawiarni „Niebo w Mieście” przy ul. Mirowskiej 4. Organizatorzy podkreślają, że dla pierwszych 20 osób, które przyjdą będzie czekała darmowa kawa i pączek.

Skip to content