Akademia patriotyczna uczniów z Polski i Litwy

Fot. Radio Fiat

Chociaż Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone 11 listopada to już dwa dni wcześniej (w czwartek, 9 listopada) dzieci oraz młodzież z Polski i Litwy przygotowały akademię poświęconą tej ważnej dla Polaków uroczystości.

Występ zaprezentowany w Sali Papieskiej na Jasnej Górze był owocem kilkutygodniowych przygotowań uczniów z gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru na Litwie oraz Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie. Występ pokazuje więzi oraz wartości kulturowe obu narodów.

– Był to przepiękny występ patriotyczny prezentujący historię Litwy, wątki polskości oraz ważność więzi kulturowych i historycznych, a także wartości obu narodów. Został on przygotowany przez szkolny zespół wokalny „Boróweczka” i recytatorów z gimnazjum w Czarnym Borze na Litwie, a także popis naszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Częstochowie – mówiła Marzena Michalska, dyrektor częstochowskiej placówki.

Wspólna prezentacja i występy przygotowane przez uczniów obu Narodów pozwoliły dostrzec, jak istotnymi wartościami dla wszystkich są wolność, niepodległość oraz pokój na świecie. – To pokazuje również, jak jedni doceniają to, co inni mają na wyciągnięcie ręki – tłumaczyła Katarzyna Małasiewicz, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz koordynator odpowiedzialna za współpracę obu szkół i dodała: – spotykając się z Polakami, którzy żyją poza granicami i którzy tak pięknie mówią po polsku, którzy obcują też z kulturą polską, pokazuje to uczniom, że inne osoby bardziej doceniają to, co my mamy na wyciągnięcie ręki.

Występ artystyczny odbył się pod patronatem przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego. Akademię zakończyła Msza św. w intencji społeczności obu szkół z poświeceniem sztandaru litewskiego gimnazjum w Kaplicy Matki Bożej.

BNO

 

Transkrypcje w materiale zostały utworzone z dźwięków użyczonych za uprzejmością Radia Jasna Góra.

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Akademia patriotyczna uczniów z Polski i Litwy

Skip to content