Częstochowskie Dni Muzyki Organowej – już po raz osiemnasty

Częstochowskie Dni Muzyki Organowej to festiwal organizowany od 2005 roku przez Towarzystwo Muzyczne. Główną ideą jest prezentowanie muzyki organowej w różnych odsłonach. Ruszyła właśnie 18. edycja wydarzenia.

Na przestrzeni lat można stwierdzić, że Częstochowskie Dni Muzyki Organowej to jedna z ciekawszych propozycji dla melomanów w naszym mieście. O festiwalu mówi jeden z organizatorów Jan Mroczek:
– Kawał historii, wielu wspaniałych artystów, którzy tutaj zagrali. Nie jest to jakiś może ogromny festiwal. Zwykle mamy trzy, cztery koncerty podczas każdej edycji. Przeważnie cztery koncerty, zatem jakieś dwa reçitale, dwa koncerty kameralne, choć też było kilka koncertów w większej obsadzie. Pamiętam współpracę też z Filharmonią Częstochowską, także koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej, były koncerty też z organami Hammonda poza kościołem, jako też jakby dopełnienie tej muzyki klasycznej, także różnego rodzaju ciekawy repertuar z różnych epok, z różnymi innymi solistami. Rodzaj repertuaru jaki jest wykonywany najbardziej jest jakby przypisany do instrumentu, bo w każdym kościele mamy inny instrument zbudowany do tego konkretnego kościoła, więc w jednym kościele są organy o specyfice brzmieniowej romantycznej, w innym kościele organy o specyfice neo-borokowej. Zatem wtedy można mówić, że ten instrument bardziej nadaje się do grania Bacha, a inne do grania Mendelsohna, Franka. Stąd jakby miejsce warunkuje nam repertuar.

Jak wspomniał Jan Mroczek, repertuar festiwalu nie jest stricte i wyłącznie organowy. Wiele elementów programu ma charakter nowatorski i zaciekawia rzesze słuchaczy. Nie inaczej będzie w tym roku. Prologiem tegorocznej edycji był koncert kameralny w wykonaniu uznanej organistki Urszuli Jasieckiej-Bury oraz saksofonisty Maxa Girardiego z Włoch:
– 7 października koncert Tomasza Głuchowskiego, wykładowcy Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz organisty kościoła św. Wojciecha, więc dominikańskiego kościoła we Wrocławiu. Usłyszymy bardzo ciekawy i niecodzienny repertuar, m. in. prawykonanie polskiego kompozytora, także kompozycje francuskie. Będzie to recital w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie koncert 8 października, koncert kameralny. We wcześniejszym założeniu miała występować skrzypaczka z Krakowa, natomiast jej miejsce zajmie Aleksandra Szwejkowska-Belica, znana częstochowianom wybitna skrzypaczka i pedagog Zespołu Szkół Muzycznych m.in. Józefa Żebrowskiego. Wystąpi ona wspólnie z Cyprianem Jagiełło, to znakomity polski organista, który po studiach u profesora Józefa Serafina w Krakowie odbył także studia podyplomowe w Mainz, a także w Moguncji. Ten koncert w kościele św. Andrzeja Boboli. I ostatni recital, znów wracamy do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie wystąpi legenda polskiej organistyki profesor Józef Serafin ze swoim mistrzowskim recitalem.

Wszystkie koncerty odbywać się będą o godz. 19.00. Wstęp na wydarzenia XVIII Częstochowskich Dni Muzyki Organowej jest wolny.

Skip to content