Zespół Badań Interkulturowych Europy Wschodniej Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie zaprasza w sobotę 14 października na całodzienne wydarzenie „Ikona-pokój-miłosierdzie”. To kontynuacja przedsięwzięć podejmowanych przez Zespół w ramach cyklu „Człowiek-Wiara-Kultura”.

Wydarzenie stanowi szereg wykładów, warsztatów ikonograficznych, modlitwę o pokój w Ukrainie oraz wernisaż ikon z II polsko-ukraińskiego pleneru w Łuczanowicach zatytułowanego „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim”.

– Ideą tego spotkania jest pokazaniem funkcjonowania świętego obrazu, jakim jest Ikona w przestrzeni sakralnej oraz autorskiej, ponieważ będą autorzy ikon, którzy planują opowiadać o swojej pracy. Nieodłączną częścią tego spotkania jest modlitwa o pokój w Ukrainie, zarówno Akatystem, jak i Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz wieczorna modlitwa. Wieczorem mamy również wernisaż ikon, które pochodzą z polsko-ukraińskiego pleneru, który odbył się w tym roku w Łuczanowicach. Jego tematem było Miłosierdzie – mówiła prof. Urszula Cierniak z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, jedna z organizatorek spotkania.

Na przestrzeni lat symbolika ikony ulegała zmianie, głównie pod wpływem Internetu, który nadał jej nowe znaczenie, wyrażające emocje (tzw. emotikony). Prof. Urszula Cierniak dodaje, że w przestrzeni sakralnej znaczenie ikony pozostało niezmienne.

– Zarezerwowaliśmy w przestrzeni sakralnej określenie „Ikona” dla twórczości malarskiej, zbliżonej do kręgu wschodniego chrześcijaństwa. Cały poranny panel będzie poświęcony tematowi ikony – dodała prof. Urszula Cierniak.

Organizatorem pleneru w Łuczanowicach, z którego pochodzą ikony, jakie będzie można obejrzeć w sobotę, był Mateusz Środoń. Artysta-plastyk, malarz ikon oraz współzałożyciel Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy warszawskim klasztorze dominikanów na Służewie przedstawia ramowy program na sobotę.

– Zaczynamy o godz. 9:00 rozmową o malowaniu ikon dawniej i dziś. To spotkanie poprowadzi prof. Urszula Cierniak. Uczestniczkami będą malarki ikon z Ukrainy, które w wyniku wojny mieszkają w Polsce. Opowiemy sobie o tradycji pisania ikon, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. Później zapraszamy na warsztat pokazowy, gdzie zaprezentujemy proces powstawania ikony oraz różne podejścia do tego procesu – zapowiedział artysta.

W całodziennym programie spotkania nie zabraknie także czasu na modlitwę i chwilę refleksji.

– Po południu zapraszamy do włączenia się w modlitwę za Ukrainę. To inicjatywa Fundacji Dobry Grunt oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Dzięki tej współpracy raz w miesiącu organizujemy spotkanie modlitewne w Polsce lub w Ukrainie wraz z transmisją online – dodał Mateusz Środoń.

Do organizacji włączył się Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Fundacja Dobry Grunt oraz Parafia św. Stanisława Kostki w Częstochowie, w której odbędzie się całe przedsięwzięcie.

BNO

Skip to content