Fot. Radio Fiat

Już po raz trzeci Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater wraz z innymi organizatorami zaprasza na Festiwal „Poezja Jest Najważniejsza”. Inicjatywa powstała w 2021 roku jako odpowiedź na potrzebę zorganizowania festiwalu literackiego skupionego wyłącznie na poezji, uznawanej przez wielu za największą ze sztuk.

Tegoroczna odsłona rozpoczyna się w najbliższy czwartek, 23 listopada.

– W tej edycji zapraszamy na premierę książki częstochowskiego poety Rafała Cuprjaka „Manifesty”, który wcześniej wydał książki prozatorskie. Chcemy też przedstawić poetów, którzy funkcjonują w tzw. mainstreamie. Naszym gościem jest Jerzy Jarniewicz, m.in. laureat nagrody Nike i Marzanna Bogumiła-Kielar, która jest jedną z najwybitniejszych, chociaż trochę mniej znanych poetek – zapraszał Aleksander Wierny, pomysłodawca festiwalu.

W ramach festiwalu w niedzielę, 26 listopada w Ratuszu Miejskim odbędzie się promocja tomiku wierszy ukraińskiej poetki Iryny Ciłyk „Głębia ostrości” w przekładzie Bohdana Zadury. Na to spotkanie zapraszała Olga Wiewióra z Towarzystwa Galeria Literacka.

– Jest to w tej chwili jedna z najważniejszych ukraińskich poetek młodego pokolenia, której debiut przypadł na dość dramatyczne czasy, tzw. pomarańczowej rewolucji. To postać, która bardzo mocno angażuje się w to, co w tej chwili dzieje się w Ukrainie. Oprócz tego, że zajmuje się pisaniem poezji, jest także reżyserką i animatorką – powiedziała Olga Wiewióra.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 23-26 listopada. Szczegółowy plan wydarzeń jest dostępny na facebookowej stronie „Poezja Jest Najważniejsza”.

BNO

Skip to content