„Szopki pozaeuropejskie” – wernisaż wystawy w Muzeum Częstochowskim

Powoli wkraczamy w okres przedświąteczny. W ten okres wprowadza nas również Muzeum Częstochowskie, a to za sprawą wystawy „Szopki pozaeuropejskie”, której wernisaż odbył się w piątek, 1 grudnia w Galerii Dobrej Sztuki.

Szopka przedstawiająca Świętą Rodzinę to nieodzowny symbol Świąt Bożego Narodzenia, jeden z najczęstszych motywów wykorzystywanych w sztuce ludowej na całym świecie. Jak powiedziała Agnieszka Ciuk-Koćwin, kuratorka wystawy, to nie pierwszy raz, kiedy szopki są prezentowane w Muzeum Częstochowskim:
– To już będzie trzecia wystawa o szopkach, bo była z naszej kolekcji wystawa szopek, była kiedyś wystawa szopek krakowskich cztery lata temu, a w tym roku prezentujemy szopki pozauropejskie z trzech muzeów wypożyczonych, nie jest to nasza własność, są to eksponaty użyczone od innych muzeów: od Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie i stąd mamy najwięcej szopek, od Muzeum Państwowego Etnograficznego i Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Więc na wystawie prezentujemy ponad 100 szopek z czterech kontynentów. Najwięcej mamy z Ameryki Południowej i z Afryki. Prezentują tutaj Chiny i Indie Azję oraz Stany Zjednoczone reprezentują Amerykę Północną. Szopki są wykonane z naturalnych materiałów. Przeważa drewno, glina, ale też liście kukurydzy, liście bananowca, więc bardzo ciekawy asortyment do wyrobu szopek. Są piękne, są urocze, są bardzo wesołe, więc wystawa jest bardziej skierowana jednak do rodzin z dziećmi, żeby w popołudnie przedświąteczne właśnie tu do nas zajrzeć i tak naprawdę odwiedzić cały świat. To jest wystawa taka dookoła świata, można powiedzieć, można na niej poznać różne kultury właśnie pozauropejskie.

Prezentując tą wystawę Muzeum Częstochowskie chce pokazać, jak wyobrażają sobie moment przyjścia na świat Jezusa Chrystusa mieszkańcy innych kontynentów, żyjący w różnych strefach klimatycznych i mający odmienne kultury:
– Trzeba powiedzieć, że scena narodzenia Jezusa Chrystusa jest tak uniwersalną historią, że każda kultura jest ją w stanie zaadoptować do swoich warunków klimatycznych, więc w ten sposób też są pokazane te szopki. Jeżeli mamy szopkę z Peru, to Święta Rodzina jest w ubraniach plemienia Quechua, czyli w tych śmiesznych wełnianych czapkach, kobiety mają meloniki na głowie i wielkie chusty. Zwierzęta towarzyszące im to alpaki i lamy, czyli te zwierzęta, z którymi oni codziennie mają do czynienia. Szopka ze Stanów Zjednoczonych prezentuje nam pokłon trzech wodzów Indian, bo mamy wodzów plemienia Irokezów, Apaczów, Szoszonów, więc też zaadoptowana właśnie do historii Ameryki Północnej. Można tu wszystko zobaczyć. Dzięki historii narodzin Jezusa Chrystusa i dzięki tym pięknym szopkom, które są współczesnymi szopkami. To nie są stare szopki, to są rzeczy, które są współczesne, zbierane przez misjonarzy, księży werbistów oraz przez podróżników i darowane właśnie muzeom.

Wystawa „Szopki pozaeuropejskie” prezentowana będzie w Galerii Dobrej Sztuki do 29 lutego 2024 roku. W czasie trwania wystawy organizowane będą warsztaty dla dzieci, a jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia planowane są warsztaty rodzinne. Szczegóły na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Muzeum Częstochowskiego.

Wernisaż wystawy "Szopki pozaeuropejskie", Muzeum Częstochowskie, 01.12.2023 r.

Skip to content