W piątek, 23 czerwca szkoły w całej Polsce zakończyły rok szkolny 2022/2023. W Szkole Podstawowej nr 2 w Kłobucku im. Adama Mickiewicza odbyło się zakończenie wojewódzkie, podczas którego udział wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Uroczystości w szkole poprzedziło spotkanie na Eucharystii w parafii św. Marcina.

Mury kłobuckiej szkoły odwiedziła poseł Lidia Burzyńska, dla której była to swojego rodzaju podróż wspomnień. Przed rozpoczęciem wydarzenia podkreśliła, że zawód nauczyciela to misja, a czas wakacji to okres zasłużonego odpoczynku:

Bardzo się cieszę, że mogłam dziś uczestniczyć na Eucharystii dziękczynnej za szczęśliwy rok szkolny z młodzieżą ze szkół podstawowych w Kłobucku. Dla mnie środowisko szkolne jest bardzo bliskie, ponieważ ponad trzy dekady w tym zawodzie pracowałam. Uważam, że jest to bardzo piękna misja, a dzieci w czasie pobytu w szkole mają tą okazję nie tylko współpracy, angażowania się z rówieśnikami, ale również zdobywania wiedzy. Jestem pewna, że ten czas, ten trud, ta wspólna praca jaką nauczyciele z rodzicami i z uczniami odbyli przez te 10 miesięcy, teraz zasłużyli na odpoczynek.

Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty mówiąc o decyzji zorganizowania wojewódzkiego zakończenia roku szkolnego w Kłobucku, zwróciła uwagę na ciągły rozwój szkolnictwa w rejonie oraz wyróżniające się wyniki w edukacji:

Jest to szkoła wyjątkowa. Budynek 96-letni, ale jednocześnie szkoła na wskroś nowoczesna osiągająca wyjątkowo wysoko wyniki w nauce, wyniki egzaminacyjne, bardzo wysokie. Wyższe niż średnia krajowa, wyższe niż średnia wojewódzka. A ponadto w szkole dzieją się bardzo ciekawe rzeczy, mamy bardzo aktywne grono pedagogiczne, które inicjuje wiele ważnych przedsięwzięć. Już od wielu lat szkoły w mieście Kłobuck w całym powiecie kłobuckim, to szkoły, które osiągają ponad przeciętne wyniki w nauce, wyniki egzaminacyjne są zawsze bardzo wysoko.

My się dopiero rozpędzamy… – stwierdziła Wioletta Skoczylas, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku, podsumowując miniony rok szkolny i uchylając rąbka tajemnicy dotyczącej kolejnych działań:

Chcemy przystąpić do kolejnych projektów oczywiście, jest to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z organem prowadzącym. Jesteśmy zawsze wspierani. Chcielibyśmy reaktywować izbę pamięci naszej szkoły, bo jesteśmy jej to winni. Mamy wiele planów związanych z uczniami i ich rozwojem. Dobrym przykładem jest nasze radio, które prężnie działa. Nie mamy hali sportowej, ale to nie znaczy, że nie mamy sukcesów. Bo jesteśmy jako jedna z nielicznych szkół, gdzie na wychowaniu fizycznym ćwiczy prawie 100% uczniów. Mamy wiele zajęć pozalekcyjnych, które pozwalają uczniom rozwijać swoje pasje.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ks. Paweł Caban, wikariusz parafii św. Marcina. Ks. Paweł zauważył, jak ważne jest, aby na zakończenie miesięcy edukacji podziękować Bogu:

Ważne jest dziękczynienie w naszym życiu, bo dziękczynienie podnosi nasze głowy ku górze i pozwala nam odkryć właściwą perspektywę życia. Na zakończenie roku szkolnego gromadzimy się przede wszystkim po to, żeby dziękować, żeby dostrzec wiele dobra. To, co się wydarzyło w ostatnim czasie, który przeżywaliśmy w ciągu tego roku szkolnego i w życiu uczniów i w życiu nauczycieli. Zaczyna się piękny czas – wakacje więc ważne, żeby zacząć od spotkania z Bogiem. Jako chrześcijanie wierzymy, że ciągle jesteśmy w Jego rękach, że niosą nas Jego ręce. Przed nami czas wyjazdów, wypoczynku chcemy, aby On nami kierował, aby nas prowadził, bo wiemy, że idąc zgodnie z Jego wolą wszystko, będzie dobrze.

W piątek w województwie śląskim rok szkolny zakończyło ponad 550 tysięcy uczniów szkół różnych typów oraz około 170 tysięcy przedszkolaków.

Galeria: fot. Radio Fiat

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Kłobucku

Skip to content