Kolejne toksyczne odpady pod lupą częstochowskich śledczych

Częstochowska Policja zatrzymała siedmiu członków grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Śledczy ujawnili łącznie około miliona litrów substancji toksycznych. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Toksyczna działalność prowadzona była na terenie województwa opolskiego i śląskiego. Na trop przestępców wpadli częstochowscy śledczy ze specjalnej grupy dochodzeniowej, powołanej w 2019 roku przez komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach. Ustalenia śledczych omówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej Policji:

W 2017 roku na terenie Kędzierzyna – Koźla (woj. opolskie) przestępcy zgromadzili około 700 tysięcy litrów trujących śmieci, a w Pasiece (woj. śląskie) około 300 tysięcy litrów niebezpiecznych substancji. Trujące śmieci składowane były w plastikowych mauzerach oraz w beczkach. Badania laboratoryjne wykazały, że znajdowały się w nich substancje wysoko łatwopalne, mutagenne i o właściwościach drażniących i żrących. W związku z tym, że były one niewłaściwie przechowywane, stanowiły realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. 7 osób będzie odpowiadało za sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, a 6 dodatkowo usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Fot. Policja Częstochowa

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, czterech zatrzymanych mężczyzn tymczasowo aresztowano a trzech objęto policyjnym dozorem. To już kolejna sprawa, dotycząca składowania lub porzucenia odpadów niebezpiecznych. Wcześniej omawialiśmy sprawę składowania takich odpadów na terenie dawnego Wełnopolu a niedawno informowaliśmy o znalezieniu porzuconych beczek w zaroślach przy ul. Legionów. Oficer prasowa częstochowskiej Policji apeluje, aby mieszkańcy zgłaszali wszystkie sytuacje, które mogą świadczyć o nielegalnym składowaniu lub porzuceniu toksycznych śmieci:

Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Apelujemy przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać pod numerem alarmowym 997 lub 112, a także przez Internet – za pomocą narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

Nie tylko toksyczne odpady powinniśmy zgłaszać. Dzięki takim zgłoszeniom mundurowym z Kłobucka udało się zidentyfikować i stosownie ukarać człowieka, który porzucił swoje śmieci w dwóch podkłobuckich miejscowościach. Sprawca następnie został zmobilizowany do posprzątania swojego bałaganu co pokazuje, że takie zgłoszenia mają sens.

Skip to content