Za oknami jesień, a wraz z jesienią chłodniejsza pogoda, mniej przewidywalne temperatury. Słowem – łatwo o przeziębienie. Może nie zabrzmi to zbyt optymistycznie, ale – będzie gorzej. W końcu zima zbliża się wielkimi krokami. Choć nie tak chłodna, jak przed laty, to jednak zmienna aura może nieść za sobą zasmarkany nos, chrypkę i gorączkę. Niekiedy jednak te niewinne objawy mogą przeobrazić się w coś gorszego… Jak temu przeciwdziałać?
Dietetyk Monika Przystalska wyjaśnia, że bardzo ważne jest suplementowanie witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym:
– Odporność powinniśmy budować przez cały rok. Witamina d3 w mniejszym stopniu występuje w okresie jesienno-zimowym, bo spada temperatura i jest mniej słońca. Witamina ta dba o naszą tkankę głównie w jelitach, pobudzając immunoglobuliny. Dzięki nim mniej obcych patogenów do organizmu wkracza.
– Do tego dochodzi dieta, która jest dobrze zbilansowana, innymi słowy – kompletna – zaznacza dietetyk i tłumaczy – Taka, która zapewni tkankom i komórkom wszystkie składniki niezbędne do ich prawidłowej pracy. Tutaj nie ma okresu urlopu. Przez cały czas komórki muszą pracować na najwyższych obrotach. Przede wszystkim z diety będą wyciągać witaminy, reprezentantem jest przede wszystkim witamina C, która znajduje się m.in. w cytrusach czy pietruszce. W okresie jesienno-zimowym dobrze jest wdrożyć do diety kiszonki.
Zatem samo łykanie witaminy C i unikanie miejsc, gdzie występować mogą skupiska bakterii i wirusów nie wystarczy. Odpowiednia dieta oraz suplementacja odpowiednich witamin i minerałów to klucz do przetrwania zimy bez zgrzytów ze strony organizmu. W sytuacji wystąpienia infekcji – warto sięgnąć po stare, sprawdzone sposoby, mianowicie – miód, cytryna, czosnek i cebula.
LN
fot.: Gov.pl