Sen jest niezbędny dla zdrowia – Światowy Dzień Snu

Definicja snu mówi, że jest to stan funkcjonalny układu nerwowego, przeciwny do stanu czuwania. To jedna z podstawowych funkcji biologicznych człowieka, niezbędna do zachowania życia. W dużym stopniu oddziałuje on na pamięć i efektywne funkcjonowanie mózgu.

Jednymi z najważniejszych pytań, na które wielu szuka odpowiedzi jest jak dobrze spać? Ile potrzebujemy godzin snu, by odpowiednio funkcjonować? Na te pytania odpowiada Beata Gizler, psychoterapeutka:

– Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na sen. Najwięcej snu potrzebują dzieci i nastolatkowie, minimum 8 godzin dziennie. Jeśli nastolatek zasypia o 22, może obudzić się już o 6 rano. Z reguły, młodzież zasypia jednak później. Rodzice powinni zwracać uwagę na długość snu dzieci. Jeśli młode osoby nie będą wyspane, rano mogą być rozdrażnione, a niedobory snu nadrobią w ciągu dnia. Najmniej snu potrzebują seniorzy – ok.6 godzin dziennie. Kiedy starsza osoba zasypia o północy, również może wstać o 6 rano. Z kolei osoby dorosłe potrzebują średnio 7 godzin nocnego wypoczynku.

Jest szereg różnych czynników, które ułatwią nam wysypianie się każdego dnia tj. właściwe umeblowanie sypialni, wygodne łóżko, czysta i świeża pościel, odpowiednia temperatura. – Na jakość naszego snu wpływa przede wszystkim pora ostatniego posiłku oraz to co wchodzi w jego skład – mówi dietetyk, Monika Przystalska:

– Wielu z nas zaniedbuje ten czynnik. W ciągu dnia, często nie dbamy o jakość naszego pożywienia, co staramy się naprawić na wieczór. Posiłki ciężkostrawne i spożywane późno będą trawione jeszcze wiele godzin po spożyciu. To znacząco skraca czas regeneracji, tak niezbędny dla odbudowy naszych tkanek. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć 2 lub 3 godziny przed spaniem. Ostatni posiłek dnia powinien być lekki, dobrym wyborem są kasze, ryże oraz produkty obfite w białko. Nie należy zapominać o warzywach.

Światowy Dzień Snu został zainicjowany w 2008 roku przez Komitet Światowego Dnia Snu należący do Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu. Światowy Dzień Snu jest obchodzony corocznie w ostatni piątek przed równonocą wiosenną. Jego celem jest promowanie korzyści płynących z prawidłowego i zdrowego snu oraz poszerzenie świadomości o zaburzeniu snu.

Zdjęcie: Facebook.com

Skip to content