Słońce, wysokie temperatury, susza… co robić? Jak się chronić?

Rozpoczęła się kolejna fala upałów. Najbliższe dni w Częstochowie i regionie będą naprawdę ciepłe, a nawet gorące. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu siebie, najbliższych, a także swoich czworonożnych przyjaciół.

Prognozę pogody na 7 kolejnych dni dla Częstochowy i regionu przedstawia Anna Woźniak, synoptyk i meteorolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

Powinno być pogodnie, temperatura maksymalna może osiągnąć 29-30 stopni. Obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia, w związku z nadchodzącymi upałami. Opadów spodziewamy się dopiero najbliższej nocy, mogą pojawiać się burze. W drugiej połowie nocy opady mogą osiągnąć od 10 do 15 mm. Będzie to tzw. „noc tropikalna”, podczas której temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W ciągu dnia spodziewane są silniejsze zjawiska – mogą pojawić się burze z gradem oraz opady do nawet 35 mm. Wiatr osiągnąć może prędkość do 80 km/h. Temperatura maksymalna nieco spadnie, przewidywane jest 27 stopni. Wiatr zmieni swój kierunek, skręci na zachód i północ. Kolejna noc zapowiada się spokojniej, strefa opadów przesunie się na wschód. Będzie chłodniej, temperatura minimalna w nocy osiągnie około 14 stopni. Przelotne opady deszczu pojawią się również w sobotę, a na termometrach zobaczymy około 20 stopni. Pogodę w kolejnych dniach charakteryzuje spora dynamika – poniedziałek przejściowo pogodny, do 26 stopni, zaś od wtorku ponownie spodziewamy się przelotnych opadów, silniejszych porywów wiatru i burz.

Wysokie temperatury to również ryzyko suszy, jednak jak zapewnia Woźniak w naszej okolicy sytuacja, będzie stabilna oraz bezpieczna:

W perspektywie tego tygodnia, wierzchnia warstwa gleby powinna być zwilżana, zmniejszamy w ten sposób zagrożenie pożarowe. W regionie obowiązuje ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną. W przypadku krótkich a intensywnych opadów deszczu sytuacja hydrologiczna poprawia się tylko na chwilę.

W czasie upałów niezwykle ważnym jest zadbanie o swoje zdrowie. Wskazówki, jak nie narażać się na niebezpieczeństwo podaje Monika Przystalska, dietetyk kliniczny:

Upały to czas wzmożonej uwagi w zakresie nawadniania organizmu. Pojawiają się pytania – ile pić wody oraz jaką wybrać? Ciało pozbywa się wody na różne sposoby, jednym z nich jest parowanie przez skórę. To duża strata, szczególnie podczas wysokich temperatur powinniśmy uzupełniać płyny. 1,5 litra wody dziennie, nie wliczając w to kaw i herbat, to obowiązek. W taką pogodę powinniśmy troszczyć się szczególnie o dzieci, które nie mają wyrobionych nawyków. Osoby starsze z kolei, mogą mieć problem z apatią, podczas której nie czują pragnienia. Należy pamiętać o tym, że niewystarczający poziom nawodnienia może skutkować kłopotami z ciśnieniem i koncentracją. Występować może również wzmożona senność. Nawodnienie zapewnia tkankom niezbędnych minerałów i witamin.

Większość mieszkańców Częstochowy unika przebywania na zewnątrz, kiedy panują tam najwyższe temperatury. Częstochowianie wybierają spacerowanie w cieniu, jeśli chodzi o wyprowadzanie zwierząt – w grę wchodzą przeważnie pory wieczorowe i poranne. Mieszkańcy miasta, aby radzić sobie z upałami, stawiają na regularne nawadnianie organizmu i wspomaganie go lekkimi posiłkami, a także elektrolitami.

Nadmierny wpływ upału może doprowadzić do odwodnienia, przegrzania organizmu lub udaru, w przypadku, którejś z tych dolegliwości należy skontaktować się ze służbami ratunkowymi poprzez alarmowy numer 112. Będąc nad wodą pomoc, można wezwać pod numerem 601 100 100, a w górach i na szlakach jurajskich poprzez numer alarmowy 985 lub 601 100 103. Zatroszczmy się nie tylko o samych siebie, ale także o innych, zwłaszcza tych z grup szczególnego ryzyka, czyli osoby starsze, chore oraz dzieci.

Skip to content