Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju to coroczne święto, obchodzone 10 listopada przez państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest promocja naukowego dialogu pomiędzy placówkami oświaty, społeczeństwami, ale i zwykłymi, pojedynczymi ludźmi.
Więcej o święcie celebrującym naukę mówi dr inż. Katarzyna Brendzel, rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej: – Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju to bardzo szczytna inicjatywa. Ma na celu, m.in. wzmocnienie świadomości na temat znaczenia nauki dla pokojowego i zrównoważonego rozwoju. Święto to ma również na celu promocję solidarności międzynarodowej w dzieleniu się zdobyczami nauki, pokazaniu, że nauka jest dobra dla społeczeństw zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.
Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rafał Piotrowski, uważa, że Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju, wypadający w piątek 10 listopada, powinniśmy traktować jako święto polskiej nauki i jej dorobku. Ma to być swoista wigilia przed Świętem Niepodległości: – W wigilię Święta Niepodległości myślę, że w sposób szczególny powinniśmy podkreślić działania na rzecz nauki, na rzecz rozwoju. Są one ważniejsze niż konflikty zbrojne czy przemiany polityczne, ponieważ niestety często w swojej historii mieliśmy konflikty, które kończyły się dramatem, tragedią, rozbiorami i często na lekcjach historii poświęcamy im zbyt dużo uwagi. Za mało jest podkreślania sukcesów Polski na polu nauki, które są przecież niemniej okazałe co innych państw zachodnich.
Naczelnik Piotrowski za przykład takiego sukcesu z dziedziny nauki i kultury, który przerodził się później w polityczny, podaje Ignacego Paderewskiego, jednego z ojców odrodzonej Rzeczpospolitej: – Warto, chociażby podkreślić, postać Paderewskiego, który kapitalnie promował Polskę na zachodzie, między innymi dlatego, że dostawał wsparcie od prezydenta Hoovera ze Stanów Zjednoczonych, któremu pomagał w okresie studiów na amerykańskich uniwersytetach. Co za tym idzie potem ta pomoc jednemu politykowi, zaowocowała ogromnym wsparciem ze strony rządu USA w momencie budowania naszej niepodległości.
Katarzyna Brendzel przekonuje, że częstochowskie uczelnie wyższe aktywnie biorą udział w promowaniu zdobyczy oraz metod naukowych wśród społeczeństwa, tak lokalnego, jak i międzynarodowego: – Politechnika Częstochowska realizuje wszystkie misje związane z promocją nauki. Szerzymy wiedzę poprzez organizacje wydarzeń, które dają możliwość dotknięcia nauki. Chociażby warsztaty dla młodzieży, Dzień Otwarty uczelni, gry naukowe, seminaria. To tylko nieliczne z wydarzeń, w których mogą uczestniczyć mieszkańcy naszego miasta i nie tylko.
Jak zaznacza naczelnik Piotrowski, promocją nauki nie zajmują się jedynie uczelnie wyższe, ale wszystkie placówki oświaty, na każdym stopniu nauczania: – Musimy pamiętać, że powinniśmy dbać zarówno o przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie i uczelnie wyższe. Bez tego wsparcia promocja nauki będzie niekompleksowa.
Święto ustanowiono na Konferencji Generalnej ONZ w 2001 roku, podkreślając zaangażowanie UNESCO na rozwój i propagowanie nauki oraz realizacje podjętych przez tę komórkę ONZ celów zwiększenia świadomości wśród narodów świata.