W poniedziałek, 22 maja w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie odbyła się konferencja „Ochrona, wsparcie, pomoc – w trosce o najmłodszych”. W wydarzeniu wziął udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który przedstawił propozycje nowych rozwiązań prawnych służących ochronie dzieci przez przemocą.
W swoim wystąpieniu wiceminister Marcin Romanowski przypomniał konferencję „Sprawiedliwość w walce z przemocą”, zorganizowaną przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w maju ubiegłego roku.
– Przed rokiem analizowaliśmy obowiązującą już wtedy Ustawę antyprzemocową 1.0, która wprowadziła natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawce przemocy – powiedział wiceminister Romanowski. – Dyskutowaliśmy również nad nowymi rozwiązaniami, które w międzyczasie zostały uchwalone i wkrótce wejdą w życie, poszerzając ochronę nieletnich przed przemocą, między innymi w szkole oraz czyniąc dostęp do wymiaru sprawiedliwości bardziej przyjaznym dla dzieci – podsumował.
– Dziś spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o równie ważnym zagadnieniu jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci – powiedział wiceminister Marcin Romanowski. – Bez wątpienia, wiele udało się już zrobić, ale wiele też przed nami. Zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy nowych rozwiązań prawnych, aby zwiększać skuteczność systemu, który zawodzi, co ostatnio pokazała tragiczna śmierć Kamilka z Częstochowy.
Marcin Romanowski krótko zaprezentował projekt ustawy – kompleksowo odnoszący się do tematyki ochrony małoletnich.
– Chciałbym, żeby ten projekt stał się projektem nas wszystkich – powiedział wiceminister sprawiedliwości. – Myślę bowiem, że ochrona dzieci przed przemocą jest tym obszarem, który powinien łączyć, a nie dzielić – zaznaczył.
Projekt jest efektem wielomiesięcznych prac, które pozwoliły na zidentyfikowanie luk istniejących w Ustawie antyprzemocowej 1.0 oraz 2.0, uwzględnia też postulaty wszystkich środowisk działających na rzecz dzieci. Jednym z proponowanych rozwiązań jest tzw. procedura Serious Case Review. Zgodnie z projektem, powoływany z mocy ustawy zespół ekspertów będzie analizował wszystkie wyjątkowo okrutne przypadki przemocy wobec nieletnich. Ułatwi to likwidowanie wykrytych błędów w systemie ochrony nieletnich przez przemocą.
– Standardy ochrony małoletnich to kolejne ważne rozwiązanie, zawarte w projekcie – powiedział Marcin Romanowski. – Chodzi o to, żeby w szkołach, w instytucjach sportowych i kulturalnych, wszędzie tam, gdzie są dzieci, obowiązywały procedury reagowania w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone – zaznaczył wiceminister Romanowski. – Proponujemy też kwestionariusz oceny ryzyka, rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdziło się w wypadku Ustawy antyprzemocowej 1.0 – dodał. – To rozwiązanie będzie mobilizowało pracowników opieki społecznej, żeby dogłębnie przeanalizować sytuację dziecka i ustalić, czy nie ma zagrożenia dla jego życia i zdrowia.
Projekt ustawy zakłada również specjalistyczne szkolenia sędziów orzekających w sprawach rodzinnych. Sędziowie, którzy mają styczność z pokrzywdzonymi małoletnimi, muszą wiedzieć w jaki sposób się z nimi skutecznie komunikować, a także powinni posiadać wiedzę z zakresu psychologii i rozpoznawania symptomów przemocy.
– Jestem przekonany, że te rozwiązania są potrzebne tu i teraz – podkreślił Marcin Romanowski – i jesteśmy w stanie je przyjąć jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości jest państwową jednostką organizacyjną, podległą Ministerstwu Sprawiedliwości. Instytut prowadzi działalność analityczno-badawczą, wspierającą poprawę systemu prawa stanowionego oraz instytucji wymiaru sprawiedliwości. W dzisiejszej konferencji „Ochrona, wsparcie, pomoc – w trosce o najmłodszych” wzięli udział wybitni specjaliści – praktycy, psycholodzy, prawnicy i seksuologowie – którzy w swoich wystąpieniach omówili zjawisko przemocy wobec dzieci, czynniki ryzyka jej wystąpienia, reakcji otoczenia oraz jej wpływu na dorosłe życie osób, które w dzieciństwie były ofiarami przemocy. Uczestnicy podjęli dyskusję na temat nowych rozwiązań prawnych, których celem jest zwiększenie ochrony osób małoletnich.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości