– Rolnictwo ekologiczne to ciężka praca. To poszanowanie przyrody i tradycyjnych odmian. To poszanowanie dla dobrostanu zwierząt – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski, otwierając konferencję pt. Rolnictwo ekologiczne – szansa dla rolników i konsumentów. Konferencja odbyła się w ramach polskich obchodów unijnego Dnia Rolnictwa Ekologicznego w Płocku.

– Podczas polskich obchodów Dnia Rolnictwa Ekologicznego pokazujemy, jak wielkie są zalety rolnictwa ekologicznego. Pokazujemy kwintesencję rolnictwa ekologicznego – doskonałą polską żywność, którą mogą się Państwo delektować – mówił wiceminister Romanowski, otwierając w sobotę 23 września konferencję na Wzgórzu Tumskim w Płocku.

Wsparcie rolnictwa ekologicznego w Polsce
Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że polski rząd ma ambitne plany dotyczące rozwoju rolnictwa ekologicznego. Idzie za tym zwiększenie skali wsparcia.

– Celem jest osiągnięcie co najmniej miliona hektarów upraw w systemie rolnictwa ekologicznego w ciągu następnych 7 lat. Aby to osiągnąć, zdecydowanie zwiększyliśmy wysokość wsparcia oraz poszerzyliśmy mechanizmy tego wsparcia zarówno rolników, jak i dla przetwórców i pozostałych uczestników łańcucha żywności. Obecnie w PS WPR 2023-2027 są mechanizmy przeznaczone dla każdego, kto na dowolnym etapie produkcji i dystrybucji pragnie dobrowolnie prowadzić działalność w obszarze rolnictwa ekologicznego – poinformował sekretarz stanu.

Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne – panel dyskusyjny
– Produkcja ekologiczna to nie tylko produkt wysokiej jakości. Kupując produkty oznaczone logo produkcji ekologicznej UE – zielonym ekolistkiem – wspieramy rolników, którzy dobrowolnie zdecydowali się chronić środowisko naturalne oraz utrzymywać zwierzęta w warunkach, które są dla nich komfortowe – podkreślił wiceminister Romanowski podczas panelu dyskusyjnego.

Sekretarz stanu wskazał ponadto następujące powody, dla których warto wybierać produkty ekologiczne:

– Pewność, że jest to pełnowartościowy produkt spożywczy wysokiej jakości i w pełni kontrolowany na każdym etapie produkcji, przygotowania i dystrybucji.
– Gwarancja, że żywność ta powstała bez zastosowania GMO, pestycydów i chemicznych środków ochrony roślin.
– Wsparcie bioróżnorodności i ochrony owadów zapylających.
– Wsparcie lokalnych wytwórców żywności.
– Przyczynienie się do skrócenia łańcuchów dostaw, a co za tym idzie – do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

– Wybór produktu ekologicznego to element stylu życia – stwierdził wiceminister Romanowski.

Konkursy
Wiceminister Romanowski wręczył laureatom konkursów nagrody za doskonałe wyniki w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Nagrody mają na celu wyróżnić najlepsze i najbardziej innowacyjne podmioty ekologiczne, przyczyniające się do zmniejszenia presji rolnictwa na środowisko i klimat.

Sekretarz stanu przekazał nagrody dla:

– najlepszego gospodarstwa ekologicznego;
– najlepszego przetwórcy ekologicznego;
– najlepszego doradcy ekologicznego.

O wydarzeniu
Organizatorem konferencji jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Oddział w Radomiu oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”.

W ramach obchodów Dnia Rolnictwa Ekologicznego w Płocku oprócz konferencji odbył się kiermasz żywności ekologicznej na placu przy płockiej katedrze. Podczas kiermaszu odbyło się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, warsztaty dla dzieci oraz szkolenia dla rolników i doradców.

Swoją strefę na kiermaszu miało także MRiRW, a w niej m.in. warsztaty kuchni molekularnej, kino plenerowe, warsztaty edukacyjne, ciekawe animacje z konkursami czy sztuczki iluzjonisty.

Wydarzeniu przyświeca podnoszenie świadomości konsumentów i dalszy rozwój sektora produkcji ekologicznej w Polsce.

Skip to content