Zmiana standardu nadawania kanałów TVP na DVB-T2/HEVC

W połowie grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, w ramach którego możliwy jest odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. – TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Zmiany będą dotyczyć obszaru całego kraju i zostaną przeprowadzone w dwóch etapach.

Zgodnie z zapowiedzią Telewizji Polskiej S.A. zmiana standardu nadawania nastąpi w dwóch etapach:

– Województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie – noc z 14 na 15 grudnia 2023 r.
– Województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie – noc z 18 na 19 grudnia br.
Modyfikacja sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 i MUX-2 nadawane są w nowym standardzie od I połowy 2022 roku.

Efektem zmiany standardu telewizji naziemnej do DVB-T2/HEVC jest przede wszystkim możliwość podniesienia jakości obrazu ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych częstotliwości radiowych, a także rozbudowa obecnej oferty programowej w przyszłości. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego (dekoder albo telewizor) na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika telewizyjnego w odpowiedni dekoder.

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy nasz sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest sprawdzenie, czy telewizor umożliwia odbieranie obrazu i dźwięku programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, którymi są np.: TV Trwam HD i Stopklatka HD dla MUX-1 oraz Polsat HD i TVN HD dla MUX-2. W przypadku braku prawidłowego odbioru programów nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC, dla dalszego odbioru programów Telewizji Polskiej S.A. nadawanych na MUX-3 konieczna będzie dokonana we własnym zakresie wymiana telewizora lub zakup dekodera telewizyjnego umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie. Wszystkie sprzedawane aktualnie w Polsce nowe dekodery telewizji naziemnej i telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. Weryfikację odbiornika można również przeprowadzić korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie https://telewizjanaziemna.pl/.

Jednocześnie, w celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, Telewizja Polska S.A. będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:
– TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
– TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Skip to content