Kąpiółka symbolem cudu i miłości Maryi

Fot. Radio Fiat/BNO

5 maja setki wiernych zgromadziły się na gidelskich błoniach, aby oddać cześć Maryi podczas Uroczystości Matki Bożej Gidelskiej. Tradycją tego dnia jest obrzęd „Kąpiółki”, czyli zanurzenie Cudownej Figurki w poświęconym winie.

Ceremonia nawiązuje do znalezienia figurki na polu, jej obmycia oraz pierwszego cudu. Główne uroczystości rozpoczęto nabożeństwem maryjnym. Następnie wierni w procesji z Figurką Matki Bożej i w asyście kapłanów udali się z Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej na pobliską kalwarię, aby uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza diecezji koszalińsko-kolobrzeskiej. W homilii duchowny przypomniał dokładniejszą historię związaną z figurką.

– […] W 1516 roku Jan Czeczek, jeden z rolników zamieszkujących tutejsze tereny, orał swoją ziemię. Było to w miejscu, gdzie obecnie znajduje się klasztor. W pewnym momencie zwierzęta przestały pracować, a mężczyzna zauważył blask bijący z ziemi. Jak przekazują kroniki, wśród jasności, ukazał się mały głazowy obrazek Najświętszej Maryi Panny, wielkości “na dłoń”, na wielkim kamieniu, który był wydrążony na kształt kielicha. Rolnik ukrył ją w skrzyni. Po paru dniach rolnik oraz członkowie jego rodziny stracili wzrok. Ze skrzyni wydobywała się przepiękna woń. Zauważyła to jedna z kobiet, która przybyła do tego domu. Po całym zdarzeniu poinformowała tutejszego proboszcza. W skrzyni znaleziono posąg. Wodą, która pozostała po obmyciu figurki Maryi, przemyto oczy rolnika i jego rodziny. Wszyscy odzyskali wzrok. Stad wziął się zwyczaj ceremonialnego obmywania raz w roku figurki Matki Bożej, tzw. kąpiołki […] – głosił bp Zbigniew Zieliński.

Posługujący w parafii dominikanin, o. Rafał Groński wyjaśnił, dlaczego figurka Matki Bożej Gidelskiej jest corocznie obmywana w święconym winie, a nie jak miało to miejsce pierwotnie – w wodzie.

– Wino jest symbolem Kany Galilejskiej i opowiada o tym, co tutaj się dzieje. Mówi o tym, że Maryja wyprasza u swojego Syna potrzebne łaski dla pielgrzymów, podobnie jak kiedyś wyprosiła przemiany wody w wino dla uczestników wesela w Kanie Galilejskiej. To piękny symbol, że Maryja widzi nasze braki, podobnie jak zauważyła w Kanie Galilejskiej to, że młodym brakowało wina, a trzeba przypomnieć, że wino to symbol Bożego błogosławieństwa, radości i wzajemnej miłości – mówił dominikanin.

W uroczystej Mszy św. odprawionej na Kalwarii Gidelskiej jak co roku wzięli udział wierni i pielgrzymi z całej Polski. Wielu z nich przybywa w to miejsce regularnie, z konkretną intencją bądź dziękczynieniem za cuda dokonane za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych.

BNO

 

>>Homilia bp. Zbigniewa Zielińskiego<<

 

Galeria: Radio Fiat/Bartłomiej Nowak

Kąpiółka Gidle 2024

Skip to content