„Środowisko – Troska o dobro wspólne” – pod takim hasłem 15 września odbyła się konferencja, zorganizowana przez Instytut „Niedziela” oraz Fundację „Instytut Mediów”. Rozpoczęła się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera – emerytowanego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Następnie, w auli „Niedzieli“ miały miejsce prelekcje i rozmowy na temat tego, jak chronić i ratować przyrodę, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Poruszona została także kwestia polityki klimatycznej. 

Kard. Gerhard Müller zaznaczył, że niszczenie środowiska to grzech, którego konsekwencje coraz mocniej będą odczuwać kolejne pokolenia. Zwrócił również uwagę na to, że aktywiści głoszący, że dbanie o środowisko jest ważne, często przeczą własnym postulatom, popierając takie działania, jak np. aborcja:

– Grzech jest skierowany zawsze przeciwko Bogu, nie środowisku. Środowisko zostało dane przez samego Boga i jeśli ktoś np. wywołuje wojnę atomową, to jest to grzech przeciwko ludzkości. Człowiek powinien być ukierunkowany na drugiego człowieka. Aktywiści często mówią, że nie powinno się jeść mięsa, a równocześnie chcą aborcji i eutanazji. To pomylenie pojęć. Człowiek stworzony został na podobieństwo Boże i ziemia została mu dana jako ogród, którym ma zarządzać, ale nie może go niszczyć. W tym ogrodzie jest miejsce dla każdego człowieka.

Kardynał podczas konferencji otrzymał od minister Środowiska i Klimatu – Anny Moskwy odznaczenie za zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo zauważył, że współczesny człowiek usiłuje wprowadzać własne zasady na miejsce tych, które otrzymaliśmy od Stwórcy. Skutki tych działań coraz bardziej przerażają:

– Słowo „sollicitudo” po łacinie oznacza troskę i zaniepokojenie. Uważam, że to słowo powinno wybrzmieć w tej konferencji i w naszej modlitwie. To, co się dzieje w świecie pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialni za świat stworzony, a człowiek próbuje go sobie urządzać na nowo i kształtować według siebie.

Ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu „Niedziela” zdradził, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie konferencji łączącej głos Kościoła, polityki i nauki w kwestii środowiska:

– Środowisko naturalne jest naszym dobrem wspólnym. Należy do wszystkich, bo jest darem Boga. Bóg dał nam ziemię i stworzenie i kazał nam z tego korzystać. Papież Franciszek w swoim nauczaniu mocno przypomina o ekologii, patrzy na nią jako na stworzenie dane nam przez Boga. Jako tygodnik i Instytut „Niedzieli” chcieliśmy pokazać, że Kościół i środowisko nie są rozbieżne. Kompleksowe spojrzenie na przyrodę to spojrzenie oczyma wiary. Jeśli patrzymy na nie jako na dar Boży wówczas jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć nasze zadanie.

Bp Tadeusz Lityński z archidiecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przewodniczący zespołu „Laduato Si”, działającego przy Radzie ds. Społecznych KEP oraz dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA podkreślił, że człowiek ponosi pełną odpowiedzialność za środowisko, mimo to coraz częściej o owym zobowiązaniu zapomina, co sprawia, że zagraża sam sobie:

– Na problem środowiska zwrócił uwagę m.in. św. Jan Paweł II, ale także papież Franciszek i Benedykt XVI. W przypadku środowiska trzeba zwrócić uwagę na zagrożenia dla ludzi. Trzeba pamiętać, że pieczę nad ochroną środowiska trzyma człowiek. Środowisko jest miejscem, w którym mieszka człowiek. Miłosierdzie posiada się nad tymi, którzy doświadczają głodu, przemocy, cierpienia, wyzysku i chęć bogacenia się niewielkiej grupy jednych niesie cierpienia bardzo wielu innych. No i też wojna, która jest. Te zagrożenia wciąż są aktualne, stąd polityka Kościoła, by dostrzec tych najbardziej cierpiących.

Podczas konferencji upamiętniony został śp. prof. Jan Szyszko – były minister środowiska. Wdowa po ministrze, Krystyna Szyszko wyraziła olbrzymią wdzięczność za pamięć o zmarłym mężu. Przypomniała, że zawsze wierzył w potencjał Polski:

– Jestem bardzo wzruszona i chciałam w imieniu własnych i rodziny podziękować za inicjatywę „Niedzieli” i wszystkim, którzy przy tej konferencji pracowali, by ona się odbyła. Mąż kochał Polskę, zachwycał się Polską. Chciał, by Polacy wiedzieli, że jest toi kraj wyjątkowy i bogaty. Od samego Stwórcy otrzymaliśmy dar przyrody i dlatego jesteśmy bogatym krajem.

Paweł Sałek doradca Prezydenta RP ds. Ochrony Środowiska, Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej zauważył, że konferencje dotyczące środowiska są bardzo ważne, bowiem uświadamiają w merytoryczny sposób, z jakimi problemami się borykamy. Konferencja „Niedzieli” jest szczególna, wszak pokazuje także stanowisko Kościoła w kwestii naszego „dobra wspólnego”:

– Bardzo ważny głos Kościoła o trosce o środowisko, czyli problemach, dotykających dzisiejszy świat. Konferencja dotyczy dyskusji nad konkretnymi problemami. Za mało jest rozmów na poziomie naukowym. Dobrze, że zaczęliśmy Mszą świętą. Cały program panelistów, prelegentów jest bardzo interesujący. Jest też pierwiastek duchowy, związany z ochroną środowiska właśnie.

Zdaniem doradcy Prezydenta RP środowisko w Polsce to przede wszystkim lasy. To właśnie stamtąd czerpiemy większość dóbr naturalnych:

– Jest takie powiedzenie, że las dla Polaka jest tym, czym morze dla Anglika. Dziś, w obszarze ogromnej antropopresji, rozwoju gospodarczego, infrastruktury trzeba tak prowadzić ład przestrzenny i gospodarkę przestrzenną i wszystkie działania związane z rozbudową kraju, aby te zasoby przyrodnicze zachować. Zachować tak, jak dziś są w Polsce powszechnie znane – ze swobodnym dostępem do lasu, by pozyskiwać z niego naturalne dobra.

Anna Moskwa minister Klimatu i Środowiska stwierdziła, że Polska staje się coraz bardziej świadomym krajem w kwestiach związanych ze środowiskiem. Ponadto, jeśli chodzi o gospodarkę leśną, mamy się czym pochwalić:

– Jesteśmy bezpieczni ekologicznie i środowiskowo. Prowadzimy bardzo mądrą i zrównoważoną politykę i gospodarkę leśną. Choć gospodarka leśna jest kosztowna, to chroni zasoby przyrodnicze. 30% wszystkich wydatków Lasów Państwowych to wydatki na ochronę środowiska i z tego jesteśmy dumni.

Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych zaznaczył, że Polacy powinni być dumni z polskich lasów oraz z tego, jak są zarządzane:

– Mając tak wspaniałych leśników można powiedzieć, że zarządzać lasami jest łatwo, chociaż czasy trudne. Mamy swój polski ład, mamy zieleń, my mamy lasy. Gdyby było tak źle, jak się mówi, to gdzie byłyby te piękne drzewostany, które mamy w naszym kraju – to aż 77% lasów, zarządzanych przez państwo. To państwo dało leśnikom moc zarządzania. Polscy leśnicy świetnie wywiązują się z tych obowiązków. To praca wielu pokoleń leśników. Mamy się czym pochwalić i jesteśmy dumni.

Konferencja „Środowisko – troska o dobro wspólne” objęta była patronatem Radia Fiat. Wśród uczestników nie brakowało przedstawicieli duchowieństwa, polityki oraz osób związanych z polskim środowiskiem, w szczególności z Lasami Państwowymi. W związku z ostatnimi warto nadmienić, że 16 września, na Jasnej Górze będzie miała miejsce Pielgrzymka Leśników.

LN

Galeria: Radio Fiat/LN

Skip to content