Lato i wakacje to okres niecierpliwie wyczekiwany przez większość z nas. W końcu można złapać oddech, odpocząć od nieustannych obowiązków w pracy i znaleźć czas tylko dla siebie. Ładna pogoda zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i wyjazdu w jakieś przyjemne miejsce, w którym będzie można zregenerować siły.

W czasie wakacji bardzo ważne jest dbanie o właściwą dietę. Bardzo istotne jest również prawidłowe nawadnianie organizmu. Jak robić to tak, by było to skuteczne wyjaśnia Monika Przystalska, dietetyk kliniczny:

– Szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci i seniorzy. Musimy przejąć pałeczkę i dbać o to, aby byli oni dobrze nawodnieni. Nie chodzi o to, aby wypić szklankę czy butelkę wody naraz. Jeśli mamy wytyczoną ilość wody na dzień, pilnujmy regularnego picia. Mogą nam w tym pomóc różne przypominajki. Nie kierujmy się pragnieniem, ponieważ niektóre osoby nie odczuwają potrzeby picia. Mamy się nawadniać często, małymi łykami. Ważne jest to, aby nie dosładzać wody. Podstawą powinna być ta o wysokiej zawartości minerałów. Dla dzieci odpowiednia jest woda o nieco mniejszej zawartości minerałów.

Dieta nie zależy więc od pory roku, ale od sposobu w jaki spędzamy dzień. W danym okresie może zmienić się wachlarz posiłków, ale nie należy wyrzucać z diety podstawowych składników odżywczych tylko dlatego, że mamy lato:

– Posiłki powinny być kompletne i zasobne w białko. Pamiętajmy o porcji świeżych owoców i warzyw, mamy na nie sezon. Sięgajmy po warzywa z ogródków i lokalnych bazarów. Powinny być one podstawą. Owoce przyjmujmy raz w ciągu dnia, nie dojadajmy ich co kilka minut. To męczy organizm.

– Zwłaszcza w wakacje powinniśmy położyć nacisk na odżywianie w czasie podróży – mówi Monika Przystalska:

– Jeśli planujemy długą podróż, w trakcie której wypada pora posiłku, pamiętajmy, że dobrze mieć go w zanadrzu. Z braku posiłku chwycimy za cokolwiek. W ten sposób, dieta kończy się sięgnięciem po coś, co zapewni zastrzyk energii. Zastrzyk ten nie trwa jednak długo, nie zapewni nam on również ważnych substancji odżywczych, takich jak witaminy i minerały.

Zdrowa dieta jest ważna nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok. Pamiętajmy więc o tym, żeby jeść dużo warzyw i owoców, które wspomagają naszą odporność, a to zaowocuje zdrowiem na długie lata.

Skip to content