Zdrowa dieta zdrowy duch – Gość Poranka Radia Fiat Monika Przystalska

Dieta dla naszego organizmu powinna być odpowiednio dobrana, aby nic nie zaszkodziło nam nie tylko w czasie wakacyjnego odpoczynku, ale również przez cały rok. O nawadnianiu i diecie w czasie upałów rozmawialiśmy w Poranku Radia Fiat z dietetykiem klinicznym, Moniką Przystalską.

Czy czas wakacyjny jest odpowiedni do tego, aby rozpocząć swoją dietę zmieniając przyzwyczajenia żywieniowe? A może jednak powinniśmy rozpocząć dietę w innym momencie? Na te pytania odpowiada Monika Przystalska:

– Mam za bohaterów wszystkich, którzy na nową dietę decydują się w wakacje. Lato nie jest złym czasem na wprowadzanie zaleceń, takich jak zwiększanie ilości wypitej wody lub ustalenie pór i ilości posiłków. Na dietę ciężko jest nam przejść w ciągu roku, a co dopiero w wakacje, gdy zmienia się nasz grafik dnia i czekają nas wyjazdy. Zawsze powinniśmy myśleć o diecie z wyprzedzeniem. Mądre jest, aby zacząć planować nowe nawyki np. po Nowym Roku. Mamy więcej czasu, a po świętach jesteśmy gotowi na nowe wyzwania.

Jednak w momencie wakacji trudno jest przestrzegać diety, kiedy wszystkie dobra nas kuszą i oderwanie się od nich stwarza prawdziwe wyzwanie. Czy w czasie odpoczynku powinniśmy odmawiać sobie tych, jakże smacznych przyjemności?

– Dietetykom często obrywa się za to, że zbyt wiele zakazują. Czym się zatem radować, kiedy przez cały rok odkładamy środki na wakacje, chcemy wreszcie wypocząć, a odwiedzane miejsca oferują nam nowe, lokalne potrawy… Nigdy nie powiem, żeby nie próbować. Nie chodzi o to, aby ograniczać się do wyliczonych kalorii, rzecz w tym, aby przygotować się do tego typu pracy. Jeśli jesteśmy na diecie wyzwaniowej, podczas której odchudzamy się spożywając jogurty i grejpfruty, uzyskamy efekt. Należy jednak pamiętać o tym, że organizm będzie narażony na wysoką dawkę kalorii w ciągu dnia. Z małych dawek pokarmu przejdzie na bardziej obfite. Wraz z lodami i goframi, do wakacyjnego jadłospisu dołączą też zdrowe produkty – ryż, ryby czy owoce morza. Łatwo w ten sposób przeciążyć organizm. Czasem przygotowującym do wakacji, podczas restrykcyjnej diety, zmodyfikowaliśmy własną przemianę materii. Tak wielka ilość pożywienia przeciąży nasze zdolności pokarmowe. Jeśli odpowiednio wcześniej określimy szczegóły diety, to nauczymy organizm, że jedzenie jest po to, aby je przerabiać.

Zdrowa dieta jest ważna nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok. Pamiętajmy o tym, żeby jeść dużo warzyw i owoców, które wspomagają naszą odporność, a to zaowocuje zdrowiem na długie lata.

 

Skip to content