Podsumowanie roku 2019 z portalem czestochowskie24.pl

Podsumowanie roku 2019 z portalem czestochowskie24.pl

Za nami stary rok 2019. Nowy Rok to dobra okazja do tego, by podsumować to, co za nami. Zapraszamy do przeglądu minionego roku przygotowanego przez naszą redakcję.

Styczeń rozpoczęliśmy po spokojnej nocy sylwestrowej. Wśród śpiewu kolęd wykonywanych na różnych koncertach weszliśmy wraz Orszakami Trzech Króli w rok jubileuszy. Do naszych uszu dobiegały doniesienia o planowanej przebudowie dworca głównego i budowie węzłów przesiadkowych. Cała Polska po wydarzeniach z Koszalina jak i w Częstochowie zadawała sobie pytanie o bezpieczeństwo escape room’ów. Czekaliśmy na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, choć z racji finansowych większość mogła te wydarzenia oglądać w telewizji lub… w duszpasterstwie akademickim Emaus. Jak co roku krążył temat również finansowo-zdrowotno-ekologiczny, czyli kwestia smogu i tego, czym palimy w naszych piecach. Jeśli ktoś szukał uleczenia tej sprawy to od pierwszego stycznia mógł w aptece wykupić lekarstwo za pomocą e-recepty0. Od 15 stycznia w Częstochowie przeżywaliśmy żałobę po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. A dzień później dotarła do nas informacja o alarmie bombowym na Jasnej Górze. Tydzień później podobna sytuacja miała miejsce na UJD w Częstochowie. Milionowy wzrost liczby podróżnych odnotowały Koleje Śląskie, maturzyści tanecznie odliczyli 100 dni do egzaminów, a ornitolodzy po raz 15 liczyli ptaki. Pod koniec miesiąca 25-lecie sakry biskupiej obchodził jedyny w swoim rodzaju bp Antoni Długosz. W ostatni dzień stycznia można było przejechać się po mieście pierwszym elektrycznym autobusem wybiegając z nadzieją w przyszłość myśląc o lepszej jakości jazdy częstochowskimi tramwajami.

Początek lutego to dla archidiecezji częstochowskiej od 7 lat okazja do wdzięczności za posługę pasterza abp. Wacława Depo, który 2 lutego w dzień życia konsekrowanego, miał swój ingres do archikatedry. 4 lutego po raz kolejny dotarła do nas informacja o alarmie bombowym, tym razem w Urzędzie Miasta. Kierowców po raz kolejny zaskoczyła zima po intensywnych opadach śniegu z 3 na 4 lutego. Widmo drogowego paraliżu wisiało nad Częstochową nie tylko z powodu złej aury pogodowej, ale także przez przeciągającą się coraz bardziej w czasie budowę obwodnicy miasta. Dobiegały do nas informacje o przechwytywaniu nielegalnego tytoniu w Wieluniu oraz dopalaczy i narkotyków w Zawierciu. Pod estakadą ugrzęzła ciężarówka a siatkarska drużyna Tauron AZS Częstochowa została rozbita przez siatkarzy z Norwida. Podczas budowy węzła przesiadkowego pod ziemią znaleziono ruiny piwnic z czasów powstawania kolei warszawsko-wiedeńskiej. Jeden z częstochowskich mistrzów kierownicy zdobył 10 punktów za osiągi ponad 100 na godzinę w terenie zabudowanym. 11 lutego upłynął jako dzień modlitwy za osoby chore i niepełnosprawne, a dzień później za zmarłych biskupów częstochowskich Stefana Barełę i Teodora Kubinę. Od połowy lutego straż miejska zapraszała chętnych do wstąpienia w ich szeregi a policjanci z miłości do bezpieczeństwa kierowców przeprowadzili walentynkową akcję drogową. Dzień później w Krzepicach zatrzymanemu zabrakło skali na alkomacie. Wycofano z obiegu część popularnych leków, które zawierały substancję czynną. Na Jasnej Górze dalej remonty – tym razem odnowiono nawierzchnię przed jasnogórską kaplicą. W 100-lecie utworzenia archiwów państwowych dziękowano przed obliczem Matki Bożej za uratowanie na Jasnej Górze archiwalnych zbiorów w trakcie okupacji. Koniec lutego to początek remontu archikatedry, którego owoców możemy już pod koniec tego roku poczuć bardzo namacalnie z racji montażu ogrzewania.

W marcu pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych, a już na samym początku miesiąca, bo 6-go posypaliśmy swoje głowy popiołem, rozpoczynając Wielki post. W tym roku w Częstochowie, za starożytną rzymską tradycją, modlono się codziennie w innym tzw. kościele stacyjnym. Rozstrzygnięty został Halowy Turniej Piłki Nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza, w którym wygrała drużyna z Poraja. W Zrębicach znaleziono ciało kobiety, która zginęła tragicznie z powodu nieroztropnego wypalania traw. Od 5 marca ul. Piłsudskiego została zamknięta z powodu zbliżającego się jej remontu. 8 marca szczególnie kłanialiśmy się Drogim Paniom, ale tego dnia również cieszyliśmy się 60-leciem komunikacji tramwajowej w Częstochowie. W marcu do obiegu weszły nowe e-dowody i wzory prawa jazdy, ale nowości nie zabrakło również na rozwijającym się wciąż prężnie UJD w Częstochowie o których opowiadała rektor uczelni. OKF zaprosił na cykl 30 filmów z racji 30-lecia swojej działalności. W połowie miesiąca podwykonawcy na DK1 zaprotestowali, co spowodowało utrudnienia na trasie. Caritas częstochowska rozpoczęła formę pomocy, przez bezpłatne porady prawne. Zapadła decyzja, że mury na Piłsudskiego runą a dzielnica Północ doczeka się odwodnienia. 28 marca przywództwo nad Tygodnikiem katolickim „Niedziela” objął ks. Jarosław Grabowski. Dzień później w czterech kościołach archidiecezji częstochowskiej odbyła się papieska inicjatywa „24 godziny dla Pana”, czyli czas całodziennej spowiedzi i adoracji Najświętszego sakramentu. Pod koniec marca pod estakadą znów utknęła ciężarówka a dla zabieganych Klub Ludzi Aktywnych Zabiegani Częstochowa zorganizował 11 Bieg Częstochowski. Końcówka marca to początek zapowiedzi strajków nauczycieli – w Częstochowie strajk zapowiedziało 86% placówek oświatowych.

Kwiecień plecień, cały pełen wrażeń. 2 kwietnia Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat została laureatką nagrody „Małego Feniksa 2019”. Urząd Miasta odrzucił projekt lodówek społecznych, który złożyli przedstawiciele Młoda Prawica pod koniec stycznia. 2 kwietnia był jak co roku Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, z racji czego organizowane były różne inicjatywy z tym związane. Młodzież z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego po raz 10-ty zorganizowała Misterium Męki Pańskiej. 5 kwietnia alejami Najświętszej Maryi Panny przeszła tradycyjna Droga krzyżowa dla miasta Częstochowa. 8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, ale egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalne odbyły się bez większych problemów. Częstochowa po raz siódmy wzięła udział w Festiwalu smaku, największym wydarzeniu kulinarnym, w ramach którego restauracje oraz kawiarnie proponują mieszkańcom specjalnie przygotowane na tę okazję dania w festiwalowych cenach. 13 kwietnia na Placu Biegańskiego odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Publiczny Różaniec. Dzień później, w niedzielę palmową po raz 8-my Jasną Górę odwiedzili uczestnicy Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego. O. Jerzy Tomziński, paulin, jeden z ojców Soboru Watykańskiego II obchodził 16 kwietnia 75-lecie kapłaństwa. 18 kwietnia wieczorem rozpoczęło się Triduum Paschalne, najważniejszy czas w liturgii Kościoła, w trakcie, którego ludzie wierzący przezywają pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dobiegła końca doroczna konserwacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jego kopia, która znajdowała się katedrze Notre-Dame w Paryżu, której dach spłonął tuż przed świętami Wielkiej Nocy została uratowana, podobnie relikwie św. Jana Pawła II. W połowie kwietnia otwarto drugi sezon elektrycznych skuterów miejskich w Częstochowie, a MKP w Częstochowie otworzyło interaktywną platformę Live MKP, usprawniającą podróżowanie po mieście komunikacją miejską. Końcówka kwietnia przyniosła również dobre wieści dla kibiców Rakowa, który po 21 latach wrócił do Ekstraklasy. Dla maturzystów był to okres odbierania świadectw i przygotowania się do matur, co w tym roku wiązało się z dodatkowymi emocjami, związanymi z wciąż trwającym strajkiem nauczycieli. W Płocku dokonano profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której aureolę zastąpioną tęczą środowisk LGBT. Niejednego kierowcę zaniepokoiły za pewne informacje o zerwaniu umowy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcą po nie wywiązaniu się przez niego z kontraktu.

Tegoroczny maj to dla niektórych tylko błogi raj, a dla wszystkich mieszkańców regionu czas obfity w wydarzenia. Jako redakcja świętowaliśmy 5 lat istnienia portalu czestochowskie24.pl. 3 maja jak zwykle na Jasnej Górze świętowaliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Rozpoczął się także czas pisania matur. W Gidlach 5 maja miała miejsce tradycyjna kąpiółka, czyli zanurzenie cudownej figurki Matki Bożej w wino z prośbą o błogosławieństwo dla niego. W Warszawie doszło do kolejnej profanacji obrazu Matki Bożej, dlatego rzecznik Konferencji Episkopatu Polski prosił o modlitwę wynagradzającą. Jasna Góra po raz kolejny została włączona 11 maja w międzynarodowy telemost modlitewny, w trakcie którego modlono się z młodymi i w intencji młodych. W Zawierciu 15 maja odbyła się szósta edycja konkursu Mam Talent od Jezusa, a trzy dni później Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie otworzyło swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak żyją klerycy. Tego samego dnia, a dokładnie w nocy Muzeum Częstochowskie po raz kolejny zaprosiło na Noc Muzeów, wydarzenie organizowane w całej Europie, w ramach którego można za darmo zwiedzić wszystkie obiekty muzealne w mieście. 16 maja na Hali Sportowej w Częstochowie miał miejsce kongres katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Z okazji 60-lecia Mini Coopera zorganizowano na terenie gminy Żarki I Turystyczny Rajd MINI, który zgromadził miłośników samochodów, którym nie gardził Jaś Fasola. 19 maja uczniowie sześciu częstochowskich szkół zorganizowali koncert w ramach akcji „Bilet za 350 groszy”. 22 maja teatr częstochowski zagrał spektakl „Czy nie dobija się koni?” a Stary Rynek doczekał się początku rewitalizacji. Tego dnia również złożył rezygnację prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges. Końcówka maja to czas kiedy maszerowaliśmy w Marszach dla Życia i Rodziny, a w Dzień Matki stanęliśmy przy urnach, oddając swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których w powiecie wygrał PiS, a w Częstochowie Koalicja Europejska. Maj zakończył się dość spokojnie i ledwo się nie obejrzeliśmy, a już musieliśmy się zderzyć z prawdą jak częstochowski tramwaj z samochodem, że przed nami czerwiec.

Czerwiec w tym roku to miesiąc gorących dni i wydarzeń, które miały miejsce w Częstochowie i w regionie. Cieszyliśmy się jak dzieci na dzień dziecka, gdy archidiecezja częstochowska zyskała nowych diakonów i prezbiterów. W Radomsku miały miejsce przeżywane już od lat Radomszczańskie Dni Rodziny, które zakończyły się w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Czerwiec to również był czas dziękczynienia za I pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski, której 40-tą rocznicę obchodziliśmy. 14 czerwca dziękowaliśmy na Jasnej Górze za 80 lat życia i dorobek Krzysztofa Zanussiego. Wojennie zrobiło w połowie czerwca na ulicach Pajęczna, po którym jeździł… czołg (!), którym kierował nietrzeźwy pancerny. Nie mniejsze zdziwienie dla kierowców musiał wywołać widok TIR-a, który jechał pod prąd na DK1. 16 czerwca częstochowska Szkoła Baletowa obchodziła 60 lat swojej działalności. W tym czasie środowiska LGBT zorganizowały w Częstochowie manifestację w ramach II Marszu Równości. 20 czerwca w Boże Ciało miał miejsce koncert uwielbienia JA JESTEM, który poprowadziła grupa 77FM – Formacja z Mocą. Po silnych burzach w powiecie w gminach Janów i Blachownia miały miejsce podtopienia. 22 czerwca miało miejsce „oblężenie Jasnej Góry” przez mężczyzn, którzy przybyli na swoją pielgrzymkę. Tego dnia seminarium zorganizowało dzień skupienia dla maturzystów. Końcówkę czerwcowego nieba przysłoniły czarne chmury jakie zawisły nad Hutą Częstochowa i nad jej przyszłym losem.

Lipiec wiąże się z początkiem sezonu pielgrzymkowego. Częstochowscy parlamentarzyści zwołali na początku miesiąca konferencję prasową na temat projektu stworzenia województwa częstochowskiego. W bazylice archikatedralnej odkryto ludzkie szczątki, które były pozostałością po byłym cmentarzu. Pod Jasną Górą otwarto multimedialną wystawę „Śladami Jezusa”, która pomagała zwiedzającym zobaczyć jak wyglądała Jerozolima z czasów Chrystusa. Częstochowska huta została jednak uratowana, ale zaczęło z kolei brakować pieniędzy na obwodnicę Częstochowy. Na swoje rekolekcje wyjechały pierwsze grupy oazowe dzieci i młodzieży oraz rodzin. 5 lipca ponad w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej zostało mianowanych pond 300 nowych aspirantów. Od 6 lipca po Częstochowie można było już przemieszczać się miejskimi hulajnogami. Na początku miesiąc odbył się pierwszy egzamin do seminarium, a mieszkańcy gminy Olsztyn mogli się dowiedzieć na stoisku plenerowym jak składać wnioski do programu 500+. Od 8 do 14 lipca w Kokotku trwał Festiwal Życia, którego celem była ewangelizacja połączona z bogatym programem artystycznym. Zawierciańska bazylika przechodziła dalszy remont posadzki i montaż ogrzewania podłogowego. Runął mur przy ul. Piłsudskiego, co wywołało wśród niektórych niezadowolenie, gdyż był uważany za zabytkowy. Nad Polską mogliśmy w połowie miesiąca obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Na Jasnej Górze trwały prace konserwatorskie, których celem była renowacja zabytkowych malowideł. Czas lipca to okres wielkich susz w regionie. Przez wiele dni rolnicy modlili się o deszcz i wypatrywali chmur, które przyniosłyby upragniony opad. Pod koniec miesiąca kierowcy odetchnęli z ulgą, gdy podpisano umowę na kontynuację budowy obwodnicy. Byliśmy dumni z Patrycji Pacak z częstochowskiego aeroklubu, która została mistrzynią w akrobacji szybowcowej. Lipiec zakończyliśmy na speedrowerach przeżywając mistrzostwa świata w tej niszowej dyscyplinie w gminie Poczesna.

Na początku sierpnia cała Polska czciła powstańców Powstania Warszawskiego, w którym – jak podawaliśmy – były również częstochowskie wątki. Sierpień to w Polsce tradycyjnie miesiąc trzeźwości oraz okres największych pielgrzymek, które przybywają do miasta. W rozmowie dnia prezes AZS powiedział na antenie Radia Fiat, że istnienie klubu jest zagrożone.1 sierpnia Naukobus, czyli mobilna ekspozycja warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zawitał do Wręczycy Wielkiej. Koleje śląskie przejął nowy prezes, Andrzej Drzewiecki. Premier Mateusz Morawiecki otworzył blisko 33-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice, a dwa dni później udał się na Sierpniową Biesiadę Kobiet w Poczesnej. Udało się dzięki pomocy dobrych ludzi zebrać potrzebne pieniądze na leczenie 4-letniego Wojtka Dudy, który walczy z nowotworem. 3 sierpnia fotograf papieski Arturo Mari po raz kolejny odwiedził częstochowskie Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II. W Chotowie uhonorowano niezłomnych księży i wprowadzono relikwie św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie podpisał umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, aby operować serca wcześniaków. Na Zawodziańskiej rozpoczęła się przebudowa mostu nad Wartą. 9 sierpnia doszło do wybuchu w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym w Częstochowie przy ul. Sosabowskiego. 95-letnia Włoszka Emma Morosini, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, pokonała ok. 1 tys. km i dotarła do celu 21 sierpnia. Następnego dnia oddano do użytku inwestycję odwodnieniową w Kiedrzynie i nadszedł czas na dzielnicę Północ. Tego samego dnia premier Morawiecki po raz kolejny odwiedził nasz region i udał się do gospodarstwa rolnego w Miedźnie w powiecie kłobuckim z racji panującej suszy. 28 sierpnia Konopiska odwiedziło prawie 400 harcerek i harcerzy z całej Polski. W całym kraju już w sierpniu działało 800 komisji szacujących straty na polach spowodowane suszą. W ostatni dzień sierpnia otwarto w Częstochowie XXVIII Krajową Wystawę Rolniczą.

Na początku września na Jasną Górę przybyli rolnicy, którzy jak co roku przybyli dziękować Bogu za tegoroczne plony, a uczniowie z większym lub mniejszym zapałem rozpoczęli nowy rok szkolny. W tym roku przypadała również 80-ta roczna bitwy pod Mokrą. Mieszkańcy dzielnicy Północ doczekali się początku budowy odwodnienia dzielnicy. Po raz 8 przeżywaliśmy w Polsce akcję narodowego czytania. Na Jasną Górę przybywały jedne z ostatnich pielgrzymek – głuchych i głuchoniemych, sodalicji mariańskich oraz uczestnicy Duchowej Adopcji. Po 41 dniach drogi i przejechaniu 5 500 tysiąca kilometrów 41 uczestników NINIWA Team zakończyło swoją 13. wyprawę zdobywając wszystkie kraje Europy. W piątek 13 września w Domu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego miały miejsce obrady Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski22. Dzień wcześniej przed budynkiem częstochowskiej huty zorganizowano spotkanie nowego syndyka z pracownikami i związkowcami upadającego przedsiębiorstwa. 14 września trwało ogólnopolskie wydarzenie „Polska pod krzyżem”, a dzień później w niedzielę 15 września na zrekonstruowanych fundamentach wieluńskiej fary poświęcono dzwon „Pamięć i przestroga”, dar prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym samym czasie na Jasnej Górze swoją 37. Ogólnopolską Pielgrzymkę przeżywali ludzie pracy. W samo południe 17 września Częstochowę odwiedził marszałek senatu Stanisław Karczewski. 20 września przed południem doszło do wycieku gazu w II alei NMP, a dzień później po kilku miesięcznej przerwie na swoje trasy wróciły częstochowskie tramwaje. Tego dnia na Jasną Górę pielgrzymowali po raz 23 leśnicy, dziękując za 95 lat Lasów Państwowych. 22 września z kolei był czasem 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Gó. 24-go do Matki Bożej przybyła młodzież ze szkół katolickich. Pod koniec września Radni miasta Częstochowa głosami 12:11 przy 4 wstrzymujących radni Rady Miasta Częstochowy przegłosowali apel do abp. Wacława Depo o przekazywanie rekompensaty finansowej dla miasta Częstochowy za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego. W ostatnią sobotę września kapłani archidiecezji częstochowskiej przeżywali swoją doroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Wrzesień zakończyła strzelanina na ulicach miasta, kiedy to funkcjonariusze policji użyli broni, w pogoni za poszukiwanym listem gończym 27-letnim mieszkańcem Częstochowy.

Początkiem października dotarła do nas informacja o potwierdzeniu cudu dokonanego za wstawiennictwem sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, co oznacza, że będzie on ogłoszony błogosławionym. 3-go października Jasnogórska Rodzina Różańcowa rozpoczęła w swoje rekolekcje. Tego dnia ruszyła również akcja Kościoła w Polsce „Świeć przykładem”, promująca noszenie odblasków, a miasto odwiedził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w ramach prowadzonej kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłacała od 3 października pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. 7 października Częstochowę odwiedził również Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości. W tym dniu odbyła się również uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. 8 października w Krzepicach otwarto stację regazyfikacji skroplonego gazu. Do prawa ruchu drogowego w Polsce wprowadzono dwie ważne zasady jak jazda na suwak a także tworzenie tzw. korytarza życia w przypadku korków. 10 października przed kaplicą Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej dr Aurelię Woźnicką ps. „Rela”. 10 października zawitała na Jasną Górę I Ogólnopolska Pielgrzymka Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej, której uczestnicy upamiętnili obrońców Ojczyzny w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zostały zwiększone środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zakłady Aktywności Zawodowej. Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku organizowała XVIII edycję konkursu “Cena miłości ojczyzny”. W bazylice jasnogórskiej w niedzielę 20 października odbył się koncert finałowy X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej. W piątek, 18 października, po 181 dniach przerwy, odbyły się pierwsze wytopy w częstochowskiej Stalowni. Radni koalicji przegłosowali 24-go października podczas sesji nowe stawki podatku od nieruchomości. Najwięcej, bo aż o 11% wzrósł podatek od budynków mieszkalnych. We wtorek 29 października 2019 r. Domus Misericordiae, czyli ośrodek dla osób starszych, otworzył swoje podwoje. 31 października ruszyła akcja Konferencji Episkopatu Polski „Nie zabijaj, jedź bezpiecznie”. Październik zakończył się wprowadzaniem do Kalendarza Rzymskiego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej, które będzie odtąd obchodzone w całym Kościele powszechnym 10 grudnia.

Listopad tradycyjnie wiązał się z pamięcią i modlitwą za osoby zmarłe. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w krypcie na cmentarzu Kule i archikatedrze. Modlono się również za zmarłych harcerki i harcerzy. Jasna Góra dla odwiedzających jak co roku otwarła podziemne krypty56. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie miał miejsce groźny incydent związany z pacjentem-nożownikiem. W Częstochowie powstaje mural poświęcony Markowi Perepeczce. Wizerunek, upamiętniający słynnego częstochowskiego aktora, powstaje na ścianie bloku przy ul. Staszica 12a. 9 listopada polscy muzycy kościelni po raz 10. przybyli z pielgrzymką do jasnogórskiego sanktuarium. Polskie Koleje Państwowe S.A. w drodze licytacji 6 listopada nabyły prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których znajduje się dworzec autobusowy w Częstochowie. W częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w piątek 8 listopada odbyły się Zaduszki Katyńskie. 9 listopada Na Jasnej Górze po raz dwunasty odbyły się pielgrzymka osób zmagających się z jąkaniem oraz organizowana przez Caritas Polska Ogólnopolska Pielgrzymka Bezdomnych. Mszą św. sprawowaną 11 listopada o godzinie 12:00 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny, rozpoczęły się częstochowskie uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyjęto nowych rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogardzicy. 14 listopada na Jasnej Górze rozpoczęło się 30. Forum Szkół Katolickich, którego gościem specjalnym był kard. Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W dniach 16-17 listopada odbyła się 36. Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. 21 listopada Mszą św. w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie Mszą św. uczczona została 35. rocznica święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka. Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę 23 listopada w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert dziękczynny pt. „W Duchu Niepodległej”. W Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Antoniego Długosza z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, a także świętowaliśmy 101. rocznicę urodzin najstarszego z paulinów, byłego generała o. Jerzego Tomzińskiego. 28 listopada podczas sesji Rady Miasta Częstochowa radni PiS apelowali do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, że jeśli nie radzi sobie z rządzeniem, to powinien zrezygnować z pełnionej funkcji. 30 listopada zainicjowano XVIII festiwal adwentowy „Jasnogórskie Wieczory Organowe” oraz rozpoczął się kolejny kurs wolonatariusza pro-life.

Grudzień przeżywaliśmy jak co roku w klimacie adwentu. W częstochowskim Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego po raz 23. zorganizowany został świąteczny kiermasz. W Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyły się 4 grudnia obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. 5 grudnia z III Alei wystartowali na miasto zabiegani mikołaje a na na Jasną Górę po raz 9-ty pielgrzymowali pacjenci, pracownicy i wolontariusze Częstochowskiego Hospicjum Domowego i Poradni Opieki Paliatywnej. Raków Częstochowa po rzutach karnych przegrał z Cracovią w 1/8 finału TOTOLOTEK Pucharu Polski żegnając się równocześnie z krajowym pucharem. Wieczorem, 5 grudnia odnotowano kilka sytuacji na terenie Częstochowy, w których oszuści podawali się za kuriera firmy InPost lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. 6 grudnia Solidarna Polska zorganizowała w Częstochowie akcję rozdawania prezentów zaś podczas rorat w archikatedrze częstochowskiej przybył do dzieci św. Mikołaj. Księgarnio-kawiarnia „Niebo w mieście” gościła 7 grudnia wolontariuszy Fundacji Mary’s Meal Polska. Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie w trakcie 28. rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościołach Częstochowy rozbrzmiał akatyst. Abp Wacław Depo złożył tradycyjny hołd kwiatów przed figurą Maryi witającą na kolumnie przybywających na Jasną Górę pielgrzymów. W dniach 9-10 na Jasnej Górze i UJD trwała II Konferencja Maryjna. Na częstochowskich przystankach wprowadzony został nowy system tablic informacyjnych, znany jako System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Świętego Jana Pawła II. Remont mostu w częstochowskiej dzielnicy Mirów dobiegł końca. Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek podsumowało zrealizowane programy profilaktyczne. Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Przetarg w sprawie Ryneczku stał się faktem. Częstochowska Straż Miejska sukcesywnie usuwała wraki samochodów z ulic. W 2019 roku, dzięki działaniom strażników miejskich, z ulic miasta zniknęło kilkadziesiąt tzw. wraków, czyli samochodów, które były nieużywane już przez dłuższy czas i blokowały miejsca parkingowe. 13 grudnia odbyły się Jasnogórskie obchody 38. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego. MOPS w Częstochowie w drodze przetargu rozstrzygnął, że Caritas częstochowska zostanie pozbawiona dotacji na prowadzenie schroniska dla osób bezdomnych. Radio Fiat i nasze portale na bieżąco informowały o przebiegu sprawy. 19 grudnia na Jasnej Górze, w Sali Papieskiej odbyły się jasełka przygotowane przez Specjalny Ośrodek Wychowawczy Dom Dla Chłopców. Parafia św. Wojciecha przeżywała jubileusz 50-lecia istnienia, a także koronację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W Urzędzie Miasta Częstochowa odbyła się 19 grudnia Sesja Rady Miasta, podczas której podjęto wiele kluczowych decyzji odnośnie budżetu i Ryneczku. W Wyższym Seminarium Duchowym 20 grudnia odprawiona została Msza św. z obrzędem admissio, który wprowadza kleryków 5 roku w czas bezpośredniego przygotowania się do święceń. W sobotę 21 grudnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbyło się spotkanie świąteczne abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, z kapłanami, z osobami życia konsekrowanego a także z przedstawicielami ruchów i grup kościelnych. W sobotę 21 grudnia zakończyły się XVIII Jasnogórskie Wieczory Organowe, a podczas finałowego koncertu zabrzmiały kompozycje Stanisława Moniuszki. W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w niedzielę 22 grudnia odbył się koncert charytatywny piosenek świątecznych zorganizowany dla Aleksandra Mazepy, skrzypka z Filharmonii Częstochowskiej, który w marcu 2018 roku uległ poważnemu wypadkowi podczas jazdy na rowerze. W niedzielę 22 grudnia na wieczerzy wigilijnej spotkali się przedstawiciele Caritas Archidiecezji Częstochowskiej z mieszkankami prowadzonego przez Caritas Domu Samotnej Matki. Częstochowianie w prezencie na święta od GDDKiA dostali otwartą obwodnicę miasta, a Caritas zorganizowała jak co roku wigilię dla bezdomnych i ubogich. Jasna Góra podsumowała miniony rok, stwierdzając, że pauliński klasztor odwiedziło niemal 4,5 mln pielgrzymów, a my dla Was podsumowaliśmy wydarzenia, w których byliśmy obok Was. Dziękujemy za to, że z nami jesteście i składamy Wam najlepsze życzenia na nowy 2020 rok!
Przegląd przygotowali:
ks. Krzysztof Gryz
Jakub Szewczyk
Magdalena Rak

fot.: tapeciarnia.pl

Skip to content